W związku z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej a także uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku z dnia 26 kwietnia zmieniającą nazwy ulic informujemy, że obecnie w mieście zostało zmienionych 10 patronów ulic:
-
Stanisława Budzyńskiego na prof. Zbigniewa Religi,
-
Franciszka Fiedlera na Arkadego Fiedlera,
-
Mieczysława Kozłowskiego na Władysława Bartoszewskiego,
-
Wincentego Matuszewskiego na Jeana Sibeliusa,
-
Stanisława Pestkowskiego na Tadeusza Mazowieckiego,
-
Stanisława Trusiewicza na Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
-
Jana Tyszki na Anny Walentynowicz,
-
Bronisława Wesołowskiego na Łukasza Cieplińskiego,
-
Gwardii Ludowej na MKS Cieśliki
-
Wincentego Rzymowskiego na Bitwy Warszawskiej.
We wrześniu Rada Miejska rozważać będzie zmianę nazw kolejnych trzech ulic:
1. Stanisława Kulczyńskiego na Orląt Lwowskich,
2. Leona Kruczkowskiego na Izabeli Jarugi-Nowackiej,
3. Stanisława Sołdka na Księżnej Zofii.
Poniżej krótka informacja dla mieszkańców ulic, które zmieniły swoją nazwę:
BRAK OBOWIĄZKU WYMIANY DOKUMENTÓW ZAWIERAJĄCYCH POPRZEDNIĄ NAZWĘ ULICY
Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów, umowy najmu, umowy z bankami lub innymi kontrahentami itp.) zachowują swoją ważność. Stwierdza to jednoznacznie art. 5 ust. 2 ustawy przesądzając, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
BRAK OBOWIĄZKU ZGŁASZANIA ZMIAN W REJESTRACH I EWIDENCJACH PROWADZONYCH PRZEZ URZĄD MIEJSKI W SŁUPSKU
Zmiany w rejestrach i ewidencjach prowadzonych przez Urząd Miejski w Słupsku wprowadzane są z urzędu (ewidencja gruntów i budynków, ewidencja ludności, ewidencja podatków lokalnych).
ZGŁOSZENIE ZMIANY DANYCH W INNYCH URZĘDACH I INSTYTUCJACH
Mieszkańcy zamieszkali przy ulicach których nazwy zmieniono powinni:
-
Przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowy w Słupsku zgłosić zmianę danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego ZAP 3,
-
Zgłosić zmianę danych adresowych:
– w ZUS-ie (osoby pobierające świadczenia),
– w przychodniach i gabinetach lekarskich,
– u dostawców energii elektrycznej, gazu oraz innych usługodawców świadczących usługi na podstawie umowy.
-
Osoby fizyczne i spółki cywilne posiadające wpis w CEIDG ( centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej) powinny zgłosić zmianę danych dotyczących adresu zamieszkania i miejsca prowadzenia działalności poprzez złożenie wniosku o zmianę wpisu w CEIDG na formularzu CEIDG-1. Wnioski składa się w Urzędzie Miejskim w Słupsku w Centrum Obsługi Mieszkańca w pokoju nr 14.
ZMIANY W KSIĘGACH WIECZYSTYCH
Prezydent Miasta Słupska zawiadomił Sąd Rejonowy w Słupsku VII Wydział Ksiąg Wieczystych o zmianach nazw ulic i przekazał dokumenty niezbędne do wprowadzenia stosownych zmian we wszystkich księgach wieczystych prowadzonych dla nieruchomości położonych przy ulicach, których nazwy zostały zmienione. Zawiadmienia takie zostaną przekazane do sądu także w przypadku kolejnych zmian nazw ulic.
O wprowadzonych zmianach w księgach wieczystych Sąd poinformuje właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości.
ZWOLNIENIE Z OPŁAT
Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną (art. 5. ust. 1) pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
OBOWIĄZEK WYMIANY TABLICZKI ZAWIERAJĄCEJ NUMER PORZĄDKOWY I NAZWĘ ULICY.
Właściciele nieruchomości mają obowiązek wymiany tabliczek zawierających numer porządkowy i nazwę ulicy na koszt własny.
Zgodnie z art. 47b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2016 r. Poz. 1629 z późn. zm.) obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym ciąży na właścicielach nieruchomości lub innych podmiotach uwidocznionych w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
Zgodnie z ustawą na tabliczce oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy.