Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniami dotyczącymi sytuacji społeczno-demograficznej Miasta Słupska, które są efektem prac analitycznych i diagnostycznych przeprowadzonych na potrzeby realizacji procesu rewitalizacji.
I. Analiza danych zastanych dotyczących problemów społecznych Słupska ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rewitalizacji (link)
II. Badania jakościowe i ilościowe oraz pogłębiona diagnoza społeczna (link)
III. Analiza i prognoza zjawisk demograficznych Słupska (link)
Raport pierwszy jest analizą istniejącej sytuacji społecznej i obejmuje dwa obszary: problemy społeczne (bezrobocie, ubóstwo i wykluczenie społeczne, problemy rodziny, starzenie się społeczeństwa i niepełnosprawność, bezdomność i zagrożenie bezdomnością oraz przestępczość) oraz ożywienie społeczne (aktywizacja zawodowa i aktywność obywatelska). Badano skalę zjawisk i strukturę demograficzną osób, których one dotyczą.
Raport drugi zawiera pogłębioną diagnozę społeczną przygotowaną m. in. przy udziale mieszkańców, którzy uczestniczyli w konsultacjach społecznych, spacerach badawczych, ankietach i warsztatach. Badacze pracowali z przedstawicielami wszystkich grup wiekowych.
Trzeci raport odnosi się przede wszystkim do aktualnej i przyszłej sytuacji demograficznej Słupska. Zawiera analizę procesów migracyjnych wraz z próbą identyfikacji ich przyczyn.
Mamy nadzieję, że opracowania będą dla Państwa ciekawą lekturą, a jednocześnie pozwolą poznać czynniki wpływające na wzrost atrakcyjności osiedleńczej miasta i obszaru rewitalizacji.
Badania przeprowadzono w ramach realizacji projektu „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.