W ramach projektu „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich”, odbywa się kompleksowy monitoring polskiego wybrzeża. Plaże są regularnie patrolowane przez wolontariuszy należących do Błękitnego Patrolu WWF.

Nieruchomości

Błękitny Patrol WWF ma mieć docelowo 200 członków (obecnie jest już 160 wolontariuszy), mieszkających wzdłuż wybrzeża, którzy pomagają między innymi fokom i morświnom znalezionym na polskim wybrzeżu. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF zostali rekrutowani spośród lokalnej społeczności i osób szczególnie zaangażowanych w ratowanie bałtyckiej przyrody. Przeszkoleni i zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt członkowie patrolu mają niepowtarzalną szansę pomocy ssakom i ptakom morskim.Terenowy patrol zajmuje się monitorowaniem całego polskiego wybrzeża pod kątem występowania tam ssaków – fok i morświnów oraz lęgowych gatunków ptaków morskich – sieweczki obrożnej, ostrygojada, rybitwy rzecznej, rybitwy czubatej, rybitwy białoczelnej. Wolontariusze Błękitnego Patrolu podejmują interwencje w przypadku zaobserwowania ssaków, ptaków morskich lub czynników mogących zagrażać im lub ich siedliskom. W razie zauważenia morświnów lub fok, wolontariusze WWF szybko wkraczają do akcji. Stawiają się na miejscu zgłoszenia obserwacji potrzebujących pomocy ssaków morskich, oceniają sytuację i powiadamiają o zdarzeniu Stację Morską w Helu.

Jeśli mieszkasz blisko plaży i chcesz ratować przyrodę Morza Bałtyckiego zostań wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF. Formularz rejestracyjny.

Projekt „Ochrona siedlisk ssaków i ptaków morskich” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PODZIEL SIĘ