Nieruchomości

„Od 23 do 27 stycznia 2017 w Brukseli przebywała czteroosobowa delegacja dyrektorów szkół ze Słupska: Danuta Wyrwas – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, Barbara Kujat – Gimnazjum nr 5, Marzena Śmigielska Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4, Grzegorz Borecki – Szkoła Podstawowa nr 6.

Tematami przewodnimi wizyty były rola nauczyciela w przygotowaniu młodych ludzi do dorosłego życia, pozyskiwanie funduszy unijnych a także aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży. We wtorek 24 stycznia odwiedziliśmy Parlament Europejski, gdzie uczestniczyliśmy w posiedzeniu Komisji Kultury i Edukacji (CULT). Następnie odbyły się spotkania z Posłami Jarosławem Wałęsą oraz Bogdanem Wentą, którzy zwrócili na spotkaniu szczególną uwagę na konieczność dualnej kariery młodych sportowców tak, by na koniec kariery sportowej mieli solidne wykształcenie. Jarosław Wałęsa wyraził chęć i gotowość dalszej współpracy ze szkołami w Słupsku. Kolejnym punktem programu było Parlamentarium – centrum multimedialne Parlamentu Europejskiego. Oprócz poznania historii, zadań Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, mogliśmy zobaczyć Nagrodę Nobla przyznaną UE w 2012 roku.

Następny dzień rozpoczęła wizyta w Komisji Europejskiej, gdzie pani Maria Podlasek-Ziegler z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury wygłosiła referat „Edukacja pozaszkolna i stymulowanie ducha przedsiębiorczości wśród młodych ludzi”. Na spotkaniu dyskutowano na temat nowoczesnego podejścia do nauki, opartego na wspólnym działaniu, zabawie oraz interdyscyplinarności. Zadaniem szkoły jest nie tylko dostarczanie informacji i wiedzy merytorycznej, ale przede wszystkim przygotowanie młodych ludzi do samodzielnego życia. Maria Podlasek-Ziegler podkreśliła, że obecnie zmienia się rola nauczyciela, który powinien być nie tylko źródłem wiedzy, ale również mentorem, który ułatwia interakcję między uczniami. Następnie mogliśmy wysłuchać wystąpienia dr. Michała Rynkowskiego z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury, który opowiedział o funkcjonowaniu Komisji Europejskiej i także przybliżył uczestnikom spotkania program Erasmus+ Sport.

Początek kolejnego dnia wizyty spędziliśmy w Biurze Regionalnym Województwa Pomorskiego, gdzie dyrektor Anna Drążek zaprezentowała działalność placówki. Następnie spotkaliśmy się z panią Agnieszkę Horak (I Sekretarz ds. kultury, polityki audiowizualnej i prawa autorskiego), która opowiedziała o zadaniach oraz funkcjonowaniu Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej oraz o edukacji, kulturze, polityce audiowizualnej i prawie autorskim. Ostatnim punktem w programie wizyty było uczestnictwo w konferencji Liberation Route Europe, międzynarodowego szlaku pamięci łączącego miejsca, w których rozegrały się przełomowe wydarzenia w historii współczesnej Europy. Celem inicjatywy jest ukazanie złożonego dziedzictwa II wojny światowej z wielu historycznych i międzynarodowych perspektyw. Podczas konferencji przedstawiona została działalność organizacji, wpływ polityki na badania historyczne, a także rola przewodników w edukowaniu i kształtowaniu postaw turystów.

 Podczas wizyty mieliśmy także okazję zobaczyć najciekawsze miejsca w Brukseli:

  • Pałac Sprawiedliwości,
  • Muzeum Miejskie,
  • Muzeum Flamandzkie,
  • Muzeum Instrumentów Muzycznych,
  • Pałac Królewski,
  • Ratusz,
  • Parlamentarium – centrum multimedialne Parlamentu Europejskiego,
  • Rondo Schuman,
  • Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny,
  • Atomium – powiększony model kryształu żelaza,
  • Katedra SW. Michała i św. Guduli,
  • symbol Brukseli – Manneken pis, czyli fontannę – figurkę wykonaną z brązu i przedstawiającą sikającego chłopczyka oraz sikającą dziewczynkę”.

 

PODZIEL SIĘ