Zdjęcie przedstawia sportowca w kasku na wyczynowym wózku inwalidzkim niorącego udział w wyścigu.
Fot. Pixabay

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zapoczątkowany został we Francji i obecnie obchodzony jest corocznie 5 maja jako Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Słupsku dzień ten obchodzony jest już od 16 lat pod nazwą Dzień Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Nieruchomości

Celem podejmowanych z tej okazji działań jest zwrócenie uwagi na wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami, integracja lokalnej społeczności w duchu równości i tolerancji oraz walka z krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami, które dodatkowo utrudniają aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Z okazji Dnia Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych szczególne podziękowania i wyrazy uznania należą się słupskim organizacjom pozarządowym, które zrzeszają osoby z niepełnosprawnościami i działają na ich rzecz. To dzięki ich wysiłkom mieszkanki i mieszkańcy Słupska, mimo wyzwań wynikających z niepełnosprawności, aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej, a Słupsk staje się miastem przyjaznym i otwartym na różnorodność.

Grafika przedstawia kolejkę ludzi pod Muzeum Morskim. Na końcu kolejki znajduje się kobieta poruszająca się na wózku inwalidzkim, która z niezadowoleniem patrzy na mężczyznę stojącego za nią, który opiera się rękę o jej wózek. Napis na dole: Pamiętaj, że wózek, kule czy laska należą do sfery osobistej osoby z niepełnosprawnością. Nie należy dotykać ich bez pozwolenia właściciela.
Komiks Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

Co każdy i każda z nas może zrobić, żeby przyczynić się do walki z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami? Pomocne może okazać się zapoznanie z komiksem „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” (pdf), w którym znajdują się przydatne wskazówki dotyczące codziennych sytuacji takich jak przywitanie z osobą niewidomą lub proponowanie pomocy osobie na wózku. Drugą publikacją, w której znajdziemy przydatne informacje jest „Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” (pdf).

Grafika przedstawia kobietę w ciemnych okularach idącą z psem przewodnikiem, za nią znajduje się mężczyzna, który przykucnął i obejmuje małą dziewczynkę - mężczyzna mówi: "Nie zaczepiaj tego psa! Na dole napis: Nie głaszcz i nie rozpraszaj psa przewodnika – pies pracuje!"
Komiks Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
PODZIEL SIĘ