Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w dniach 22 – 25 czerwca przeprowadziła drugi z trzech cyklów warsztatów fotograficznych w ramach projektu „Światłem pisane”. Nie bez znaczenia ma miejsce warsztatów, na który  wybrano Żydowski Dom Przedpogrzebowy przy Starym Cmentarzu w Słupsku prowadzony przez Stowarzyszenie Dom na Rozstaju Kultur i Religii. To miejsce zabytkowe, nasycone historią, znaczące dla regionu słupskiego, jednak obecnie niedostępne dla zwiedzających – stąd też jest trochę zapomniane. W symboliczny sposób warsztaty, które się tam odbyły miały uchronić od zapomnienia.

Nieruchomości

Tym razem głównym tematem warsztatów były eksperymenty fotograficzne oparte na szlachetnych technikach fotografii – obecnie bardzo rzadko wykorzystywane. Uczestnicy działań mieli okazję poznać i uprawiać tzw. fotografię srebrową, którą wykonuje się bez użycia aparatów. Fotografia srebrowa to taka, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, klisze, papiery itp.). Oparta jest na światłoczułych halogenkach srebra. Obrazy powstawały za pomocą różnych źródeł światła i rozmaitych przedmiotów.

Warsztaty poprowadziła Elvira Akzigitova z Estoni – artystka wizualna posługująca się głównie fotografią analogową. Zajmuje się też elektrofotografią, tzw. fotografią kirlianowską, pozwalającą na rejestrację pól energetycznych przedmiotów, które widoczne w postaci wyładowań świetlnych, odzwierciedlają ulotność i przemijalność natury.

Projekt „Światłem pisane” w ramach których zrealizowano warsztaty odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt z założenia odwołuje się do historii fotografii oraz zabytków regionu słupskiego.

Trzeci i ostatni cykl warsztatów projektu odbędzie się na przełomie września i października. Wtedy to pod okiem Vahrama Mkhitaryana znane zabytki staną się nie tylko miejscem działań, ale też narzędziem do wykonania fotografii. Z usteckiej latarni morskiej i słupskiej Baszty Czarownic zostaną wykonane kamery otworkowe. Na jesieni zaplanowana jest także wystawa prac powstałych podczas warsztatów, którymi autorami będą wszyscy uczestnicy.

PODZIEL SIĘ