Skąd brać wiarygodne informacje w czasie, gdy media oskarżają się nawzajem o stronniczość? Co powoduje, że w telewizji, prasie i internecie z łatwością rozprzestrzeniają się półprawdy i fake newsy? Dlaczego współczesne społeczeństwa są podatne na manipulacje informacjami i jak rozstrzygać, czy czytamy/oglądamy wiarygodne wiadomości?
W czasie warsztatu będziemy zajmować się procesami rządzącymi współczesnymi mediami – tymi tradycyjnymi i społecznościowymi. Zastanowimy się nad mechanizmami psychologicznymi, które mogą czynić nas podatnymi na oszustwa – ale także tymi, które mogą nas na nie uodpornić. Będziemy odwoływać się do najnowszego stanu badań, ale praca grupy przebiegać będzie ściśle na przykładach.
Osobami prowadzącymi warsztat będą:
Jarosław Ziółkowski – filozof, psycholog. Redaktor Magazynu Kontakt. Zajmuje się nowymi metodami analizy dyskursu medialnego i debaty publicznej.
Paweł Cywiński – dziennikarz, orientalista, geograf, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. Współtwórca projektów uchodzcy.info i post-turysta.pl. Naukowo i zawodowo zajmuje się tematyką migracyjną. Ma bogate doświadczenie w prowadzeniu kampanii społecznych.
Warsztaty skierowane są dla dorosłych i młodzieży. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń, które można dokonać pod nr. telefonu 59 – 84 88 469 lub przesłać na adres poczty mejlowej r.jeka@um.slupsk.pl w terminie do 4 grudnia 2018 w treści mejla wpisując imię i nazwisko oraz wybrany termin warsztatu; 7 lub 8 grudnia 2018 r.
Warsztaty organizowane są przez organizację Chlebem i Solą odbędą się w ramach kampanii Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści.
Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/612368989161113/