Wszystko zaczęło się, kiedy grupa uczennic z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Słupsku wraz z nauczycielem, poleciała do Aten uczestniczyć w warsztatach z zakresu AI (Artificial Intelligence) i IT (Information Technology).
Możliwość wyjazdu stworzyła firma Microsoft, organizując konkurs dla dziewcząt z 22 państw. Zadanie polegało na wysłaniu filmiku w języku angielskim nt. sztucznej inteligencji. W Atenach uczennice II LO miały możliwość spotkania wielu wspaniałych osób, dla których świat IT jest przyszłością.
Dni były zaplanowane bardzo pracowicie. Codzienne poranne wykłady składały się z części teoretycznej, a następnie to, czego dziewczyny nauczyły się podczas wykładów przekładały na praktykę. Programowały i składały roboty, świetnie się przy tym bawiąc. Bootcamp dał im wiele możliwości: m.in. pomógł pokonać bariery językowe i pozwolił poszerzyć wiedzę z zakresu informatyki.
Wróciwszy z greckiej stolicy, grupa pasjonatek uznała, że chce przekazywać dalej to, czego się tam nauczyły. Z tego powodu powstał projekt pn. Informatyka na obcasach, który ma za zadanie pokazać wszystkim dziewczynom, że STEM (science, technology, engineering, mathematics) wbrew stereotypom nie jest tylko dla mężczyzn.
Dziewczyny postawiły sobie ambitny cel nauczenia i zachęcenia młodych kobiet do podejmowania dalszych działań w obrębie kierunków ścisłych. Pomimo, że jeszcze wiele przed nimi wszyscy jesteśmy przekonani, że dzięki tym spotkaniom i wsparciu młode kobiety będą coraz częściej odnajdować się w świecie technologii oraz decydować na podejmowanie studiów na kierunkach stereotypowo męskich.
Oprócz co tygodniowych zajęć prowadzonych przez uczennice, w murach II LO odbyło się bardzo ważne wydarzenie – 4.12.2018 – Godzina Kodowania, w którym uczestniczyło ponad 100 uczennic słupskich podstawówek. Ze względu na powodzenia tego przedsięwzięcia, już niedługo kolejne! 8 marca 2019 odbędzie się kolejne wydarzenie pt. „Dziewczyny no limIT”, na które zapraszamy uczennice słupskich szkół podstawowych oraz po raz pierwszy – również i przedszkolaki.
Fotografie własne uczestników projektu.