Od lewej pełnomocniczki: Marta Mazurek (UM Poznań) oraz Beata Maciejewska (UM Słupsk)

Promowanie równości na szczeblu lokalnym, tworzenie katalogu dobrych praktyk antydyskryminacyjnych oraz dzielenie się nimi z innymi miastami w kraju – to główne założenia nowej współpracy pomiędzy Poznaniem i Słupskiem. To inicjatywa pełnomocniczek prezydentów obu miast: Beaty Maciejewskiej – pełnomocniczki Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju, która odpowiada na szczeblu strategicznym za politykę miasta w zakresie równości, oraz Marty Mazurek, pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Oba miasta jako pierwsze podpisały Kartę Różnorodności (link).

Nieruchomości

Współpraca na rzecz rozpowszechniania dobrych praktyk równościowych została potwierdzona przez prezydentów podczas spotkania 5 kwietnia 2017 roku w Poznaniu. Pierwsze plany przewidują spotkanie pełnomocników i pełnomocniczek z całej Polski w Słupsku pod koniec maja 2017 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słupsk od początku kadencji prezydenta Roberta Biedronia aktywnie działa na rzecz równości. Przykładami są m.in.

  1. Strategia Rozwoju na lata 2017-22 – główny dokument planistyczny miasta w wielu swoich zapisach wskazuje na konieczność budowania społeczności egalitarnej, dążącej do wyrównywania szans i tworzenia możliwości rozwoju dla każdej osoby niezależnie od jej wieku, płci , statusu materialnego itd.
  2. Nadawanie żeńskich nazw ulicom i rondom – zainicjowaliśmy dyskusję w mieście, wskazaliśmy, że kobiety w sferze symbolicznej niemal nie istnieją:
  • do tej pory nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że w naszym mieście na 219 nazw osobowych aż 203 dotyczą mężczyzn, a jedynie w 16 przypadkach patronami ulic są kobiety – widać tu ewidentną nierówność, która przekłada się niejednokrotnie na inne dziedziny życia w mieście

  • przez kilka miesięcy spowodowaliśmy, że w nazwach nowych rond jest 5 nowych nazw żeńskich, w tym szczególnie lokalne działaczki (Zofia Lewenstam, Barbara Zielińska, Zofia Kurowska)

  • zrehabilitowaliśmy ostatnią czarownicę Trinę Papisten

3. Powołaliśmy pełnomocniczkę ds. przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi.

4. Stosowanie żeńskich końcówek w nazwach funkcji w Urzędzie Miejskim – kobiety mają dowolność w wyborze formy żeńskiej lub męskiej swojej funkcji.

5. Wprowadzenie żeńskich końcówek w dokumentach strategicznych (mieszkanki, mieszkańcy), komunikatach urzędu,  także równościowy design materiałów  (m.in. najnowsza strategia budżetowa).

6. Powołanie Rady Kobiet (link) przy prezydencie miasta Słupska – powołana została w 98. rocznicę wywalczenia przez kobiety praw wyborczych:

  • w skład Rady wchodzi kilkanaście wyjątkowych kobiet – słupszczanki i mieszkanki innych miast związane ze Słupskiem, które chcą działać na rzecz Miasta i jego mieszkańców. Członkinie Rady reprezentują różne środowiska – samorządowe, pozarządowe oraz sektor prywatny.

  • do zadań rady należą m.in. analiza polityki Miasta pod względem potrzeb kobiet, wyrażanie opinii na temat projektów dokumentów strategicznych Miasta.

PODZIEL SIĘ