Stowarzyszenie Rozwoju INSPIRACJE zaprasza na spotkania z reportażem w ramach Małego Festiwalu o Miastach do Białego Spichlerza w Słupsku.
21.09 (poniedziałek) godz. 17.00
spotkanie z Olgą Gitkiewicz – „Nie zdążę”
23.09 (środa) godz. 17.00
spotkanie z Filipem Springerem – Przestrzeń polskich miast
Olga Gitkiewicz – dziennikarka, redaktorka, freelancerka. Absolwentka wrocławskiej socjologii i Polskiej Szkoły Reportażu. Współpracuje z tygodnikiem „Polityka” i portalem gazeta.pl, na łamach których publikuje reportaże i teksty historyczne. W czasie pisania książki Nie hańbi rzuciła pracę w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do Żyrardowa. Jej reporterski debiut został znakomicie przyjęty. Otrzymał nominacje do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej. W październiku 2019 roku ukazała się jej najnowsza książka Nie zdążę.
Filip Springer –pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.
Celem festiwalu jest zwiększenie wiedzy na temat narzędzi umożliwiających skuteczne i aktywne kreowanie przestrzeni publicznej. Ważne jest też zwiększenie świadomości mieszkańców na temat idei współzarządzania miastem, jego funkcjonowania oraz wymiana opinii i dobrych praktyk dotyczących partycypacji w działaniach na rzecz wspólnej przestrzeni i życia społecznego.
Pierwsza edycja festiwalu to również próba znalezienia odpowiedzi na pytania: czyje jest miasto? Czy miasta to miejsce dla wybranych grup społecznych? Czy jest projektowane tak, aby każdy czuł się w nich swobodnie? Jak rozwiązywać problemy, kiedy rozwiązania w przestrzeni publicznej są zaczątkiem konfliktu między grupami interesów? Czy i w jaki sposób zawłaszczana jest przestrzeń?
Udział w poszczególnych wydarzeniach festiwalu jest bezpłatny. Z racji zagrożenia epidemiologicznego większość wydarzeń odbędzie się online, bez fizycznego udziału publiczności lub w jej ograniczonym składzie.
Szczegółowe informacje oraz program dostępne na stronie: www.inspiruj.org/festiwal
Projekt Mały festiwal o miastach 1.0 jest współfinansowany ze środków Miasta Słupska.