Od 5 do 16 października gościmy grupę dwudziestu studentów dr Krzysztofa Nawratka z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii w ramach projektu „Kod urbanistyczny miasta”. Studenci pod opieką Katarzyny Nawratek przyjechali na zaproszenie prezydenta Roberta Biedronia, aby zapoznać się z przestrzenią Słupska i Ustki, ich problemami urbanistycznymi i społecznymi, istniejącymi projektami zagospodarowania. Na podstawie wszystkich pozyskanych danych, w trakcie warsztatów w Słupsku, będą projektować między innymi rozwiązania dla strategii przestrzennej dwumiasta Słupsk-Ustka oraz analizować problematykę rewitalizacji słupskiego śródmieścia, w szczególności kwartału zabudowy pomiędzy ulicami Deotymy, Długą, Polną i Ogrodową. W oparciu o konsultacje z władzami, przedstawicielami Urzędu Miasta oraz mieszkańcami centrum miasta, będą zbierane informacje i materiały, na podstawie których, do końca maja 2016 roku, zostaną opracowane szczegółowe projekty. Dziewiątego października goście z Plymouth pracować będą wspólnie z grupą studentów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej pod opieką dr Piotra Lorensa.
Projekt „Kod urbanistyczny miasta” Słupsk prowadzi we współpracy z miastem Ustka oraz Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej z siedzibą w Ustce.
Krzysztof Nawratek dr nauk technicznych, architekt, urbanista, absolwent Politechniki Sląskiej. Wykładał geografię społeczną na uniwersytecie w Rydze. Autor alternatywnego planu zagospodarowania przestrzennego Rygi, prezentowanego na wystawie podczas 6. Europejskiego Biennale Miast i Planistów Miejskich w Kopenhadze w 2005 roku. Pracował w Instytucie Analiz Przestrzennych i Regionalnych na Uniwersytecie w Maynooth. Obecnie wykłada architekturę w School of Architecture & Design w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Zainteresowania badawcze: zależność między kryzysem miasta a kryzysem obywatela, idea miasta kompaktowego, budżet partycypacyjny, demokratyzacja planowania przestrzennego. Autor m.in. „Ideologie w przestrzeni: próby demistyfikacji” (2005); „City as a political idea” (2011); „Dziury w całym: wstęp do miejskich rewolucji” (2012).
Dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – absolwent Politechniki Gdańskiej, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Zespołu ds. Obszarów Miejskich i Metropolitalnych Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Jest też członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich (wiceprezes Zarządu Głównego TUP) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Planistów Miejskich i Regionalnych ISOCARP (obecnie wiceprezydent ISOCARP). Stypendysta Fulbrighta, w latach 1996–97 ukończył studia podyplomowe na Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Harvard University. Absolwent Politechniki Gdańskiej.