W sobotę, 9 listopada o godz. 13.00 odbędą się kolejne zajęcia Klubu Miłośnika Filmu. Tym razem spotkanie będzie poświęcone artystom międzywojennego kina polskiego. Spośród najważniejszych aktorów tamtego czasu na ekranie pojawi się Antoni Fertner, którego kariera rozpoczęła się jeszcze w okresie kina niemego (najbardziej znany z postaci Antosia w serii filmów o Antku: „Antoś pierwszy raz w Warszawie”, „Antek kombinator”, „Antek policmajster”), ale pamiętany również z kreacji w późniejszym okresie kina dźwiękowego. Uczestnicy Klubu wspominać będą też Aleksandra Żabczyńskiego – aktora znanego przede wszystkim z ról w komediach muzycznych („Manewry miłosne”, „Ada, to nie wypada”, „Jadzia”). Wśród grona artystów trochę zdominowanego przez panów nie zabraknie również kobiet, zwłaszcza dwóch aktorek tamtego okresu: Heleny Grossówny i Lody Halamy.

Zajęcia odbywają się w sali TANGO są bezpłatne i trwają do godziny 14.30. Prowadzi je prezes DKF „Projekcja” Grażyna Bożek-Szczepłocka.

Nieruchomości

Spragnionych podwójnej dawki historii filmu Grażyna Bożek-Szczepłocka zaprasza tego samego dnia na godz. 14.45 do kina Rejs na trzeci odcinek „The Story of Film. Odyseja filmowa”. Mark Cousins opowie w nim o latach 20. XX wieku. Będzie można odwiedzić Paryż, Berlin, Moskwę, Szanghaj, Tokio, by odkryć miejsca, gdzie coraz dalej przesuwano granicę możliwości medium. Niemiecki ekspresjonizm, radziecka szkoła montażu, francuski impresjonizm i surrealizm były pełnymi pasji filmowymi ruchami tamtych czasów, ale zdecydowanie mniej wiemy o niezwykłych filmach z Chin, czy Japonii i wielkiej, dziś już zapomnianej gwieździe – Ruanie Lingyu. Bilety na „The Story of Film. Odyseja Filmowa” w cenie 8,00zł do nabycia w kasie kina Rejs.

PODZIEL SIĘ