Fot. Pixabay

1. Kierownicy podmiotów zatrudnienia socjalnego oraz ich pracownicy powinni zapoznać się i stosować podstawowe zasady dotyczące przeciwdziałania zakażeniom wirusem SARS CoV-2 dostępne na stronach www.gov.pl/web/koronawirus/porady oraz www.gis.gov.pl/.
2. Podmioty prowadzące centra i kluby integracji społecznej powinny zapewnić pracownikom i uczestnikom dostęp do niezbędnych środków higienicznych.
3. W ciągu najbliższych 21 dni działania realizowane w podmiotach zatrudnienia socjalnego powinny zostać zaplanowane w taki sposób, aby ograniczyć zajęcia (szkolenia warsztaty itp.), w których w jednym czasie i miejscu spotykać się będzie większa grupa uczestników.
4. Czas uczestnictwa w zajęciach centrum powinien zostać ograniczony do 6 godzin na dzień. Jednocześnie godziny rozpoczęcia i zakończenia uczestnictwa powinny być planowane w taki sposób aby ograniczyć przemieszczanie się uczestników w celu dotarcia na zajęciach w godzinach szczytów komunikacyjnych.
5. Wszyscy osoby uczestniczące w zajęciach w podmiotach zatrudnienia socjalnego powinny zostać poinformowane o niezbędnych zasadach zachowania higieny zapobiegających rozprzestrzenianiu się zakażenia, a także o czynnikach ryzyka mogących świadczyć o zachorowaniu.
6. Jeżeli kierownik lub pracownicy podmiotu zatrudnienia socjalnego wiedzą, że któryś z uczestników centrum lub klubu spełnia 3 warunki świadczące o podwyższonym ryzyku zachorowania tj.:
a) w ciągu ostatnich 14 dni przebywał na obszarach objętym wirusem bądź miał kontakt z osobą zarażoną,
b) ma podwyższoną temperaturę,
c) ma kaszel i duszności,
powinni poinformować taką osobę o konieczności niezwłocznego skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Lista stacji jest dostępna na stronie internetowej: https://gis.gov.pl/mapa/
7. Jeżeli taka osoba uczestniczyła w ciągu ostatnich 14 dni w zajęciach w podmiocie zatrudnienia socjalnego, kierownik lub pracownicy takiego podmiotu powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie inne osoby uczestniczące w zajęciach (w tym kadrę PZS), które mogły mieć kontakt z osobą, o której mowa powyżej. Osoby takie powinny obserwować swój stan zdrowia i w miarę możliwości pozostać w domach, a w przypadku wystąpienia objawów niezwłocznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
8. W przypadku wątpliwości związanych z coronawirusem należy kontaktować się z całodobową bezpłatną infolinią NFZ pod nr tel. 800 190 590.
Informujemy również że obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w których planowane jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiający czasowe zawieszenia działań podmiotów zatrudnienia socjalnego.

PODZIEL SIĘ