„Mistrzowie muzyki” to cykl wydarzeń artystycznych zaplanowanych z okazji jubileuszu 40-lecia Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara. Podczas trzeciego już koncertu 27.10.2017 r. (piątek) o godz. 19.00 wystąpi skrzypaczka Agata Szymczewska.
Program:
Max Bruch – I Koncert skrzypcowy g-moll op. 26
Georges Bizet – Symfonia C-dur
Wykonawcy:
Bohdan Jarmołowicz – dyrygent
Agata Szymczewska – skrzypce
Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica
Agata Szymczewska – Skrzypaczka i kameralistka, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, w tym Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Urodziła się 7 października 1985 roku w Gdańsku. Studiowała grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie Bartosza Bryły oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie skrzypiec Krzysztofa Węgrzyna. Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich Pameli Frank, Koichiro Harady, Nobuko Imai, Nam Yun Kim, Yu Lina, Sadao Harady, Roberta Manna, Wolfganga Marschnera, Petru Munteanu, Seiji Ozawy, Wandy Wiłkomirskiej i Grigorija Zhyslina. W październiku 2010 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Jest laureatką wielu nagród na konkursach skrzypcowych. W 2006 roku otrzymała I nagrodę, Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Została również wyróżniona nagrodą „London Music Masters 2009”, I nagrodą na Internationaler Violinwettbewerb „Zell an der Pram” w Austrii, Gundlach Musikpreis w Hanowerze oraz Concerto Competition w Calgary. Artystka otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. Została uhonorowana Paszportem Polityki, nagrodą Transatlantyk Chopin Award (2011), Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna oraz czterema „Fryderykami”.
– Młoda polska skrzypaczka Agata Szymczewska, laureatka wielu międzynarodowych konkursów, może pochwalić się także nagrodą London Music Masters Award, dzięki zdobyciu której zadebiutowała z London Philharmonic Orchestra pod batutą Osmo Vänskä 13 października w Royal Festival Hall. Jak wiele wcześniejszych debiutantów, wykonała „Koncert skrzypcowy” Mendelssohna. Było to znakomite wykonanie, wytworne, pełne uroku i młodzieńczej energii. Nie pierwszy raz drugi temat otwierającej części potraktowano jako przepełnioną rubatem kontemplację, jednak artystka zrobiła to bardzo ładnie. W całej jej grze widać było znakomite wyczucie skali, łączące radość i barwność z delikatnością i determinacją; porywający finał wywołał natychmiastową burzę oklasków ze strony młodych słuchaczy, którzy urządzili głośną owację. Dla nich, i pozostałych słuchaczy, skrzypaczka zabisowała melodią (inspirowaną polską muzyką ludową) Grażyny Bacewicz, wykonaną barwnie, wirtuozowsko, słodko i w ujmującym stylu – Tim Homfray, „The Strad” 2011.
W październiku 2009 roku zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska jesienią 2010 roku. Po tym koncercie londyński „The Times” napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”.
Koncertowała w słynnych salach koncertowych Europy (m.in. w Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Wigmore Hall w Londynie, Teatrze Bolshoi w Moskwie), a także w Chinach, Japonii, Korei, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Izraelu. Wystąpiła m.in. z London Philharmonic Orchestra, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Lahti Symphony Orchestra, Istambul State Symphony Orchestra, China National Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Sinfonieorchester St. Gallen, oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce; pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Maxima Vengerova, Sir Nevilla Marrinera, Johna Axelroda, Okko Kamu, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Strugały, Marka Mosia, Tadeusza Wojciechowskiego, Jacka Kaspszyka, Jana Krenza oraz Krzysztofa Urbańskiego. Miała okazję występować m.in. z Anne-Sopie Mutter, Marthą Argerich, Yuri Baszmetem, Krystianem Zimermanem, Gidonem Kremerem, Franzem Helmersonem i Kają Danczowską.
Od sezonu 2014/2015 jest członkinią Szymanowski Quartet.
We wrześniu 2016 roku ukazała się jej najnowsza płyta „Modern Soul” z sonatami napisanymi na zamówienie skrzypaczki przez młodych polskich kompozytorów – Ignacego Zalewskiego, Marcina Markowicza, Mikołaja Majkusiaka i Aleksandra Nowaka. Artystka występuje na niej w towarzystwie pianistów Grzegorza Skrobińskiego i Marka Brachy, gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego oraz akordeonisty Macieja Frąckiewicza.
Agata Szymczewska obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.
Strona internetowa artystki: www.agataszymczewska.pl
Za: www.culture.pl
Bilety: 30/25 zł
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.