01 sierpnia br. odbyła się konferencja podsumowująca realizację pilotażowego wdrażania standardów usług w zakresie bezdomności i przetestowania Modelu Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” pn. „Bezdomność – wspólny problem”.

Nieruchomości

W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji wdrażającej z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie, opiekunowie merytoryczni partnerstw lokalnych z Pomorskiego Forum na Rzecz Wychodzenia z Bezdomności w Gdańsku oraz zaprzyjaźnionego Partnerstwa Lokalnego „Nasze Powroty” z Nowego.

Celem konferencji było podsumowanie efektów projektu, realizowanego w oparciu o Partnerstwo Lokalne w skład, którego wchodzą: Miasto Słupsk, Stowarzyszenie Horyzont, Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Słupsku. Każdy z partnerów przedstawił rezultaty wdrażanych przez siebie standardów: streetworkingu, pracy socjalnej, mieszkalnictwa i pomocy doraźnej oraz partnerstwa lokalnego. Wszystkie działania realizowane w ramach projektu przyniosły wymierne korzyści dla funkcjonującego systemu pomocy społecznej w mieście Słupsku. Dowodem tego jest wyremontowanie jednego z pięter obiektu przy ul. Wolności 3 będącego w zasobach Polskiego Czerwonego Krzyża i utworzenie Schroniska „Dom dla Osób Bezdomnych”. Placówka przeznaczona jest dla 15 osób bezdomnych lub zagrożonych bezdomnością, których stan zdrowia wymaga wsparcia osób drugich. Uruchomiona placówka wypełniła luki w systemie pomocy osobom bezdomnym i zagrożonych bezdomnością w mieście Słupsku. Streetwokerzy opracowali mapę miejsc niemieszkalnych, w których przebywają osoby bezdomne nie korzystające z pomocy instytucjonalnej. Mapa ułatwi pracownikom socjalnym, służbom mundurowym dotarcie do osoby bezdomnej w szczególności w okresie zimowym.

PODZIEL SIĘ