Słupski Ratusz / fot. M.Wirkus

Poniżej garść najważniejszych informacji z cotygodniowej konferencji prasowej – tym razem odbyła się ona przy ul. Solskiego i standardowo rozpoczęła się o 12.00.

  1. Nieruchomości

    Na konferencję przyjechał pan Waldemar Zbytek – Wiceprezes Zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz Członek Zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości. Prezydent Robert Biedroń przed konferencją podpisał z panem Waldemarem Zbytkiem porozumienie o partnerstwie i współpracy pn. „Edukacja ekonomiczna dzieci, młodzieży studentów i seniorów – współpraca sektora finansowego z jednostkami samorządu terytorialnego”.

    Mężczyzna mówiący do mikrofonów (lokalne media), w tle kamienice
    Konferencja – 27.11.2017

    Fundacja „Warszawski Instytut Bankowości” jest nowoczesną i profesjonalną firmą szkoleniowo-doradczą, która uczestniczy w budowie kwalifikacji polskiego systemu bankowego i współtworzy infrastrukturę nowoczesnego systemu usług finansowych w Polsce.

    Celem projektu „Bankowcy dla Edukacji – BAKCYL” jest wspieranie działań edukacyjnych w dziedzinie ekonomii, finansów, cyberbezpieczeństwa oraz gospodarki elektronicznej skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów. W ramach projektu odbędą się lekcje z zakresu finansów i ekonomii prowadzone przez wolontariuszy sektora finansowego, spotkania z ekspertami, konkursy wiedzy finansowej, gry planszowe, gry symulacyjne, filmy edukacyjne, e-learningi, skrypty tematyczne.

    Projekt jest całkowicie bezpłatny, nie poniesiemy w związku z nim żadnych kosztów.

  2. Według najnowszego zestawienia Rzeczpospolitej Słupsk znajduje się na 12. miejscu w Polsce w rankingu pozyskiwania funduszu unijnych. Wyprzedziliśmy m.in. Gdańsk, Szczecin, Kraków czy Gdynię.

    Dane w rankingu pozyskane są z Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju. Województwo pomorskie jest liderem w pozyskiwaniu środków regionalnych i krajowych w całej Polsce.

    Okienko kamery, w którym widać prezydenta Roberta Biedronia
    Konferencja – 27.11.2017

    Warto przypomnieć, że przed nami kilka strategicznych projektów, które zmienią Słupsk nie do poznania. Najważniejsze inwestycje to:

    – rewitalizacji miasta, w ramach której przewidujemy m.in. Nowe Bulwary nad Słupią, remont ulicy Długiej, Mostnika, Armii Krajowej, renowacja kamienic, odbudowę bramy obronnej, remont podwórek (wartość inwestycji  to ok. 76,3 mln złotych);

    – budowa nowoczesnego węzła transportowego – budowa nowego dworca PKS w nowej lokalizacji, tunel łączący dwie części miasta a także dworzec PKS i PKP (wartość inwestycji to ok. 44 mln złotych);

    – projekt „Słupskie Kliny Zieleni” – odnowienie, powstanie nowych, skwerów, parków o powierzchni ok. 6 ha (wartość inwestycji to ok. 5,9 mln złotych).

  3. W grudniu do obiegu wejdą niezwykłe biletu MZK stworzone przez Archiwum Państwowe. W tle biletu mamy historyczne słupskie budynki: Ratusz, Stary Ratusz, Kościoły Św. Mikołaja i NMP Królowej Różańca Świętego. Będzie je można kupić w Centrum Obsługi Klienta ZIM w Słupsku i u ajentów zainteresowanych dystrybucją.

    Jest to seria jednorazowa, limitowana i indywidualnie numerowana. Będzie ich 10 000 sztuk minus te, do których już ustawili się kolekcjonerzy.

    Prezydent Robert Biedroń trzyma w ręku wydrukowany w formacie A4 projekt biletu okolicznościowego MZK
    Konferencja – 27.11.2017
  4. Przypominamy, że do 10 grudnia 2017 mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu budżetu miasta na 2018 rok w zakresie priorytetów, obszarów strategicznych, kierunków wypracowania dochodów i wydatkowania środków budżetowych.

    Uwagi można zgłaszać w formie papierowej oraz elektronicznej na formularzu do Wydziału Planowania, Rachunkowości Budżetowej i Kontrolingu Finansowego. Zapraszamy także na spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 30 listopada o 16.00 w sali 211 ratusza.

    Dodatkowo zachęcamy do korzystania z dyżurów telefonicznych w każdy poniedziałek (do 10 grudnia 2017) od 14.30 do 16.30 pod numerami (59) 8488 422, (59) 8488 433 oraz (59) 8488 489.

  5. W trakcie konferencji miało miejsce także oficjalne otwarcie muralu autorstwa Katarzyny Tomasiak, dedykowanego Honorowej Obywatelce Słupska Wandzie Chotomskiej. Na otwarcie przyjechała córka Pani Wandy – Ewa Chotomska.

    Prezydent Robert Biedroń wraz z córką Wandy CHotmoskiej - Ewą Chotomską, w tle kamienice
    Konferencja – 27.11.2017

     Pani Wanda była polską pisarką, autorką wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, autorka cyklu programów telewizyjnych dla dzieci Jacek i Agatka, była także częstym gościem w naszym mieście, a to za sprawą Międzynarodowego Konkursy Literackiego , którego była patronką. W 2003 roku Rada Miejska postanowiła nadać jej tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Słupska, w 2017 roku nadaliśmy jednej z słupskich ulic jej imię.

    Projekt zrealizowany przez Słupski Ośrodek Kultury.

  6. Autorka muralu - mural w tle
    Konferencja – 27.11.2017
PODZIEL SIĘ