Fot. UM

Wczoraj w Pałacu Ślubów Urzędu Miejskiego w Słupsku odbyła się cotygodniowa konferencja Pani Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej Prezydentki Miasta Słupska. Poniżej przegląd wybranych tematów.

Nieruchomości

Podczas konferencji poinformowano, że od października w Akademii Pomorskiej w Słupsku będzie można studiować nowy kierunek, a mianowicie prawo (jednolite magisterskie studia prawnicze – 5 lat); rekrutacja zainteresowanych osób już w czerwcu; jest to efekt wielu miesięcy intensywnej pracy, licznych spotkań, starań zarówno władz uczelni jak i kadry;

dr hab. inż. Zbigniew Ossadowski Rektor Akademii Pomorskiej w Słupsku poinformował, że program kształcenia będzie dostosowany do najnowszych trendów zapewniając studentom zdobycie:

– wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu różnorodnych gałęzi prawa, m.in. z prawa karnego, cywilnego i administracyjnego;
– umiejętności z zakresu interpretowania i stosowania norm prawnych;
– stosowania procedur sądowych i administracyjnych;
– sporządzania pism procesowych, opinii, analiz i ekspertyz prawnych, zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego;
-administrowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Pani Prezydent wspólnie z Moniką Gębczyńską z Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku zaprosiły mieszkańców do udziału w bezpłatnych spacerach po mieście z przewodnikiem. Spacery odbędą się w każdą środę w okresie od 15 czerwca do 15 września br. Zbiórka pod Ratuszem Miejskim; start: godz. 16.30.
T
ematyka spacerów będzie różnorodna, dzięki czemu będzie można skorzystać z kilku z nich. Prowadzącymi będą eksperci, pasjonaci, historycy, przewodnicy po mieście. Pierwszy spacer pn. Spacerownik Teatralny – zapraszamy już 19 czerwca. Prowadzenie: Ilona Zaremba , Anna Rau i Joanna Stoike-Stempkowska.Podczas tego spaceru to dzieci zabiorą na spacer dorosłych. Spacer odbędzie się pod hasłem: „Witkacy – spacer śladami, których nie było”.

Pani Katarzyna Sygitowicz ze Słupskiego Ośrodka Kultury zaprosiła do uczestnictwa w 64. Finale Turnieju Teatrów Jednego Aktora – Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w dniach 20-22 czerwca br. W czasie wieczorów mistrzowskich słupska publiczność będzie mogła zobaczyć: monodram „Słodka” w reżyserii Małgorzaty Paszkier – wielokrotnie nagradzanej za swoje spektakle na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. Drugi wieczór to spotkanie z Przemysławem Bluszczem, obejrzymy nagradzany na wielu festiwalach monodram „Samospalenie”. W ostatni wieczór festiwalowy, w ramach cyklu „Sam na ulicy”, o 18.00 obejrzymy spektakl uliczny pt. „Noe” Adama Walnego. (ul. Nowobramska).

Fot. UM

Minister Edukacji Narodowej 12 czerwca 2019 r. podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego, skracającą rok szkolny o dwa dni, w związku z czym zakończenie roku szkolnego odbędzie się we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych w dniu 19 czerwca 2019. Pani Prezydent mówiła o danych liczbowych dot. tego, ilu uczniów zakończy edukację w słupskich szkołach.

Na wakacje uda się (ze szkół prowadzonych przez Miasto Słupsk):
766 absolwentów szkół podstawowych, (5 947 –  łącznie, tylu uczniów uda się na wakacje),
590 absolwentów z oddziałów gimnazjalnych: ,
1076 absolwentów ze szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych (3832 uczniów – łącznie, tylu uczniów uda się na wakacje),

oraz 404 pracowników administracji i obsługi.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka poinformowała, że Miasto Słupsk przystąpiło do prac remontowych repliki powojennego tramwaju, który niegdyś poruszał się ulicami naszego Miasta.
W sobotę przewieziono tramwaj do Centrum Inicjatyw Społecznych w Słupsku, które  realizuje wiele projektów na rzecz mieszkańców naszego Miasta i zdecydowało się również na pomoc w remoncie tramwaju. Z chwilą zakończenia prac tramwaj powróci w dawne miejsce.

Zakres prac remontowych obejmie:

  • mycie poszycia zewnętrznego tramwaju,
  • konserwacja i malowanie dachu – strona zewnętrzna,
  • naprawa mechanizmu drzwi wejściowych- rozsuwanych tramwaju,
  • demontaż uszkodzonych elementów poszycia bocznego tramwaju i ewentualna naprawa uszkodzeń znajdujących się pod poszyciem,
  • wykonanie nowych elementów poszycia,
  • usunięcie zniszczonych powłok malarskich ,
  • uzupełnienie ubytków,
  • malowanie poszycia tramwaju z zachowaniem zewnętrznego wizerunku,
  • mycie, konserwacja i malowanie elementów podwozia.

Pani Prezydent przekazała wiadomości nt. konkursu na stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Na etapie formalnym komisja stwierdziła braki formalne – braki referencji, w dokumentach złożonych przez trójkę kandydatów.
Po odwołaniu się dwójki kandydatów, zgodnie z dobrą praktyką przyjętą na konkursach prowadzonych z Ministerstwem Kultury, komisja konkursowa postanowiła dopuścić do rozmów wszystkich kandydatów.
W wyniku jawnego głosowania żaden kandydat nie zyskał wymaganej liczby głosów i tym samym konkurs został zakończony bez wyboru dyrektora.

Pani Prezydent przypomniała także, że do końca października tego roku Rada Miejska w Słupska dokona wyboru ławników sądowych na kadencję 2020-2023, w tym:

38 ławników do orzekania w Sądzie Okręgowym w Słupsku, w tym do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego 2 ławników,

20 ławników do orzekania w Sądu Rejonowym w Słupsku, w tym do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego 14 ławników.

KTO MOŻE BYĆ ŁAWNIKIEM – WARUNKI DO SPEŁNIENIA ORAZ DOKUMENTY DO POBRANIA – na stronie www.slupsk.pl

Zgłoszenia kandydatów należy składać do 30 czerwca 2019 r. w Biurze Rady Miejskiej, Plac Zwycięstwa 3, pok. 116, w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Słupsku.

Szczegółową informację na temat wyborów można uzyskać w Biurze Rady Miejskiej, tel. 59 84 88 336, 59 84 88 390.

Dodatkowo Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka przypomniała o przedszkolach dyżurujących w wakacje w Słupsku.
W lipcu będą czynne:
Przedszkole Miejskie nr 5, ul. Juliana Niemcewicza 9,
Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 8, ul. Wiatraczna 10,
Przedszkole Miejskie nr 9 „Akademia Uśmiechu”, ul. Sportowa 10
Przedszkole Miejskie nr 24 „Słupski Niedźwiadek Szczęścia”, ul. 3-go Maja 15,
Przedszkole Miejskie nr 25 „Kubuś Puchatek”, ul. Powstańców Wielkopolskich 1,
a w sierpniu:
Przedszkole Miejskie nr 2, ul. Zamkowa 6,
Przedszkole Miejskie nr 15, ul. Wiatraczna 6,
Przedszkole Miejskie nr 21 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, ul. Hubalczyków 7,
Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 „Tęczowa Dolina”, ul. Kasztanowa 1.

Z opieki przedszkola dyżurującego mogą korzystać dzieci w wieku od 3 do 7 lat uczęszczające do miejskich przedszkoli. Korzystanie z przedszkola dyżurującego odbywa się zgodnie ze statutem tego przedszkola. Rodzice składali wnioski do macierzystego przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.

Na konferencji gościliśmy Błażeja Smorawskiego, który razem z Kacprem Ostrowskim (nieobecny)  – uczniowie II LO w Słupsku zdobyli I miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Innowator”:   i Kacprem Ostrowski z II LO
Konkurs „Młody Innowator” organizowany jest przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów oraz Towarzystwo Kultury Technicznej pod hasłem „Mam pomysł na innowacyjne rozwiązanie”.
Celem konkursu jest inspirowanie młodych ludzi do innowacyjnego myślenia w życiu i przyszłej pracy zawodowej.
Jury konkursu przyznało I miejsce uczniom II LO za pracę pt. „Urządzenie tłumiące dźwięki, drażniące mizofoników, przy użyciu algorytmów wykorzystujących uczenie maszynowe”. Słupscy uczniowie zdobyli również nagrodę specjalną przyznaną przez Jerzego Kwiecińskiego – Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Fot. UM

 

PODZIEL SIĘ