Dzisiejsza cotygodniowa konferencja prasowa odbyła się w dość nietypowym miejscu – rozmowy z przedstawicielami lokalnych mediów toczyły się na ulicy Fabrycznej z widokiem na wiadukt, przez który przebiega Aleja 3-Maja.
2 sierpnia podpisaliśmy umowę na remont wiaduktu, którego stan pozostawia wiele do życzenia. Miasto podjęło wszelkie starania, aby polepszyć warunki transportu. Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ remont tego wiaduktu zdecydowanie wpłynie na wzrost komfortu zarówno jazdy samochodów osobowych oraz transportu miejskiego, jak i ruchu pieszego i rowerowego. Bardzo prosimy mieszkańców o wyrozumiałość, gdyż z pewnością w trakcie prac ruch na tym odcinku Alei 3-Maja będzie utrudniony.
W ramach remontu wykonane zostaną m. in.:
> nowe ciągi pieszo-rowerowe,
> nowe chodniki oraz krawężniki,
> zabezpieczenia powierzchowne stalowych i betonowych elementów wiaduktu,
> nowa nawierzchnia bitumiczna na wiadukcie oraz podjazdach.
Więcej informacji na temat szczegółowych działań podjętych w ramach inwestycji można uzyskać w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku (ul. Przemysłowa 73).
Rozpoczęliśmy już pierwsze prace nad budżetem miasta, które muszą być zakończone do 15 listopada. Jak co roku postawionych zostało kilka głównych celów finansowych do zrealizowania w nadchodzącym roku:
> zbudowanie budżetu zrównoważonego a więc takiego, w którym wydatki nie przekroczą dochodów i w konsekwencji dług miasta na koniec 2017 roku nie będzie większy niż na koniec 2016,
> osiągnięcie minimum 25 mln nadwyżki operacyjnej a w konsekwencji zwiększenie możliwości obsługi zadłużenia,
> chcielibyśmy, aby nowe zobowiązania prawie w całości były dedykowane jako wkład własny do projektów współfinansowanych ze środków UE.
Dodatkowo planujemy, aby budżet miasta w 2017 roku zagwarantował:
> większe środki na oczyszczanie miasta,
> większe środki na remonty ulic,
> zabezpieczenie dodatkowych środków na wynagrodzenia przede wszystkim z tytułu. wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz korektę wynagrodzeń dla osób najmniej zarabiających,
> środki na remont pustostanów,
> wkłady własne do projektów miękkich,
> standaryzację grup wydatków – przede wszystkim w oświacie,
> zwiększenie dochodów i zmniejszenie wydatków w ramach szeroko rozumianego transportu miejskiego.
Rozpoczęliśmy kolejne konsultacje społeczne – tym razem będziemy rozmawiać o kolejnej ważnej dla mieszkańców inwestycji. Do 29 sierpnia czekamy na uwagi dotyczące koncepcji przebudowy ulicy Bohaterów Westerplatte. W ramach projektu mają powstać m. in. ciągi pieszo-rowerowe, zatoczki autobusowe wraz z infrastrukturą przystankową przy ul. Łady-Cybulskiego oraz oświetlenie. Po więcej informacji na temat konsultacji zapraszamy do Wydziału Dialogu i Komunikacji Społecznej (SCOPiES), po dane dotyczące samego projektu należy udać się do Zarządu Infrastruktury Miejskiej – tam dostępny do wglądu projekt zagospodarowania terenu.
16 sierpnia ruszą konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu wokół Stawku Łabędziego – zadania finansowanego z Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2016. Do 6 września będzie można zgłaszać uwagi – więcej informacji udostępnionych będzie pod koniec tego tygodnia.
Intensywnie pracujemy również nad realizacją zadań finansowanych z Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2016. Podpisana została umowa na roboty budowlane na terenie Szkoły Podstawowej Nr 7 przy ulicy Kilińskiego 38. Zostanie tam wykonane wielofunkcyjne boisko, które będzie dostępne zarówno dla uczniów szkoły, jak i dla wszystkich mieszkańców Słupska. W ramach zadania zostanie wybudowane oraz ogrodzone poliuretanowe boisko do gry w piłkę nożną, ręczną, siatkówkę oraz koszykówkę. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to wrzesień.
W dalszym ciągu trwa ocena merytoryczna wniosków złożonych do Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017 – Wydziały oraz jednostki planowo mają ją zakończyć do 20 sierpnia. W tym roku mieszkańcy złożyli łącznie 85 projektów, z czego 83 zawierały listy poparcia i dlatego też zostały przekazane do ocen formalnej oraz merytorycznej. Przypominamy, że głosowanie na zadania będzie trwało od 5 do 25 września. Po więcej informacji zapraszamy do Wydziału Dialogu i Komunikacji Społecznej do Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6.
Przypominamy również, że do 31 sierpnia mieszkańcy mogą oglądać „Bohaterów Sienkiewicza”, czyli ekspozycję plansz z fotografiami filmowymi pochodzącymi z najpopularniejszych ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. Wystawa odbywa się w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicz i została wypożyczona z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.