Ogłoszony 25 maja 2015 roku konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania węzła transportowego miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska, wraz z koncepcją terenów przyległych, zorganizowany został w ramach projektu pod nazwą „Diagnoza – strategia – inwestycja – rozwój miejskiego obszaru funkcjonalnego Miasta Słupska”.
Projekt współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 – 2013. Organizację konkursu, w wyniku przeprowadzonego przetargu, Miasto Słupsk powierzyło słupskiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Partnerem konkursu zostało PKP S.A. Termin składania prac upłynął 27 lipca i do tego czasu w ogólnym podsumowaniu zgromadzono ich dwanaście. Wszystkie spełniały warunki określone w regulaminie.
W dniach 05-07 sierpnia odbyły się obrady Sądu konkursowego.
Sąd konkursowy w składzie:
- Przewodniczący Sądu – arch. Zbigniew Maćków, SARP Wrocław
- Sędzia referent – arch. Beata Samborska, Przedstawiciel UM Słupsk
- Sędzia – arch. Marek Perepeczo – SARP Koszalin
- Sędzia – arch. Jerzy Skołysz – SARP Słupsk
- Sędzia – mgr inż. Marek Biernacki – Zastępca Prezydenta Miasta Słupska
- Sędzia – arch. Piotr Daczkowski, Architekt Miejski
- Sędzia – mgr Robert Linkiewicz – Dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu
- Sędzia – arch. Bartosz Szubski – Przedstawiciel PKP S.A. Gdańsk
przyznał:
I NAGRODĘ w wysokości 50.000zł – PRACA NR 8
TOMASZ MARCINIEWICZ, MICHAŁ POZIEMSKI, ZUZANNA SZPOCIŃSKA
Warszawa
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
inż. arch. Michał Poziemski
inż. arch. Tomasz Marciniewicz
inż. arch. Zuzanna Szpocińska
II NAGRODĘ w wysokości 25.000zł – PRACA NR 7
IZABELA TOMCZAK, LESZEK MAKSYM CZAJA
Warszawa
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
mgr inż. arch. Izabela Tomczak
inż. arch. Leszek Maksym Czaja
inż. arch. KacperKuczyński
III NAGRODĘ w wysokości 10.000zł – PRACA NR 1
FORUM ARCHITEKCI Sp. z o.o
Wrocław
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
mgr inż. arch. Maciej Lose
mgr inż. arch. Michał Goncerzewicz
mgr inż. arch. Michał Romański
student Kamil Boroński
mgr inż. arch. Marcin Molik
Przyznane zostały również trzy równorzędne wyróżnienia, w postaci publikacji portfolio uczestnika konkursu w czasopiśmie ARCH – dwa projektantom ze Słupska i jedno zespołowi z Warszawy.
Konkurs przeprowadzono anonimowo, zespoły autorskie zostały ujawnione w momencie ogłoszenia wyników konkursu. Publiczne ogłoszenie wyników odbyło się w dniu 07 sierpnia o godzinie 17:00 w siedzibie Słupskiego Inkubatora Technologicznego.
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE-publikacja portfolio w Arch. – PRACA NR 4
MONIKA SZCZEPANIAK
Słupsk
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
inż. arch. Monika Szczepaniak
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE-publikacja portfolio w Arch. – PRACA NR 5
ARCHITEKCI DLA MIASTA
Słupsk
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
mgr inż. arch. Beata Wiśniewska
student Martyna Data
mgr inż. arch. Krzysztof Kiepuszewski
mgr inż. arch. Radek Wisniewski
WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE-publikacja portfolio w Arch. – PRACA NR 10
MARCIN WOLSZCZAK, OLIWIA DEC
Warszawa
Osoby biorące udział przy opracowaniu pracy konkursowej:
inż. arch. Marcin Wolszczak
mgr inż. arch. Oliwia Dec
UZASADNIENIE ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU przez Sąd konkursowy:
Konkurs jest pierwszym etapem budowania świadomości społecznej jaką to miejsce winno odgrywać w strukturze miasta. Prace konkursowe mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych prac planistycznych w gronie eksperckim, jak i podczas konsultacji społecznych. Prace pokazały zróżnicowane podejście do tej przestrzeni podkreślając potencjał i możliwe kierunki przekształceń. Uczestnicy konkursu przedstawili interesujące wizje architektoniczne i urbanistyczne. Nagrodzone i wyróżnione koncepcje mogą stanowić podstawę do dalszych działań nad stworzeniem spójnej wizji. Nie uzyskaliśmy pełnej odpowiedzi stworzenia całościowo ideowej propozycji przekształcenia i wykorzystania tak dużego potencjału. Interpretacje ukazały charakterystyczne elementy, które mogą podnieść atrakcyjność społeczną, kulturalną i transportową i połączyć te dwie części miasta. Pomimo różnorodności prac, zdaniem Sądu konkursowego, żadna z nich nie dała pełnej odpowiedzi na zadane w konkursie pytania, jednocześnie otwierając horyzonty i ukazując nieograniczony potencjał.
Wyniki konkursu stanowić będą podstawę do wszechstronnych działań organizacyjno-prawnych zmierzających do przyjęcia właściwych kierunków zagospodarowania i funkcjonowania tego fragmentu miasta. Wyniki konkursu posłużą również do sporządzenia wytycznych do opracowywanych dokumentów planistycznych.
WYTYCZNE MERYTORYCZNE Sądu konkursowego:
- Przy okazji rozwiązania węzła transportowego, kluczowe staje się spięcie przestrzenne zachodnich dzielnic miasta ze śródmieściem, a szczególną uwagę należy zwrócić na rozwiązanie zachodniego wyjścia z tunelu i jego czytelne powiązanie z ciągami komunikacyjnymi „Zatorza”.
- Należy dokładnie przeanalizować układ komunikacji kołowej zachodniej części obszaru opracowania w celu jego uproszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb komunikacji miejskiej.
- W przyszłych opracowaniach należy uwzględnić i wykorzystać wyjątkowe walory istniejącego ukształtowania terenu.
-
Należy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązanie urbanistyczne placu przed dworcem kolejowym w osi ulicy Wojska Polskiego.
-
Sąd konkursowy rekomenduje przeprowadzenie odrębnego konkursu architektonicznego dla obszaru na zachód od torów kolejowych z wykorzystaniem rozwiązań z przedmiotowego postępowania odnośnie węzła komunikacyjnego. Konkurs powinien dać odpowiedź na optymalne zagospodarowanie bardzo atrakcyjnego przestrzennie stoku, ze szczególnym uwzględnieniem lokalizacji dla hali widowiskowo-sportowej.