Transport kołowy jest jednym z najważniejszych czynników determinujących rozwój miast. Ze względu na jego negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne, stanowi znaczącą uciążliwość życia dla mieszkańców. Utrzymanie wysokiego udziału transportu zbiorowego w liczbie podróży zmotoryzowanych w mieście wpływa w największym stopniu na ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Komunikacja miejska istotnie zmniejsza ruch drogowy do miejsc pracy, czy też do centrum miasta, co wprost przekłada się na obniżenie emisji spalin i jest najbardziej efektywnym działaniem ochrony środowiska w mieście.
Plan jest dokumentem wskazującym kierunek rozwoju komunikacji miejskiej w najbliższej dekadzie. Wskazuje on, że najlepszą drogą jest rozwój i integracja, a dla pasażera najważniejszymi postulatami są bezpośredniość, punktualność, częstotliwość i dostępność. Stawia wyzwania, których spełnienie pozwoli rozwijać się w sposób zrównoważony. Jako standard określa pojazd niskopodłogowy, klimatyzowany i monitorowany przyjazny osobom niepełnosprawnym.
Od piątku 7 lutego rozpoczynają się konsultacje społeczne, każda osoba zainteresowana ma możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag i wskazania rozwiązań preferowanych. Plan dostępny jest również na stronie internetowej zimslupsk.pl oraz wyłożony jest w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Słupsku pokój nr 1.
Uwagi można składać na wzorze dołączonej ankiety pisemnie lub drogą mailową na adres wk@um.slupsk.pl w terminie od 7 lutego do 28 lutego z dopiskiem „konsultacje planu transportowego”. Plan po korektach wynikających z konsultacji społecznych zostanie skierowany do uchwalenia przez Radę Miejską w Słupsku.