Zajmuje ogółem powierzchnię około 67,13 ha. W ostatnich latach wyodrębniono w nim powierzchnię 19,49 ha i przystosowano ją do celów rekreacyjnych pod nazwą Park im. J. Trendla.
Teren przystosowano do celów wypoczynkowych, poprzez utworzenie kąpieliska, stałego miejsca na ognisko, zamontowanie ławek i koszy, miejsca na biwakowanie i zabawy ruchowe oraz wybudowanie drogi dojazdowej i parkingu.
W lasku ponadto znajdują się 4 stawy , które umożliwiają zarówno wypoczynek nad brzegami wód, jak i skorzystanie z miejsca do wędkowania dla rybaków. Ponadto są tu alejki i ścieżki spacerowe przy których poustawiano ławki i kosze. Alejki służą nie tylko do spacerów i wędrówek po przedłużeniu alei brzozowej, ale również spełniają rolę tras biegowych.
Na terenie Lasku Południowego znajduje się Pomnik pomordowanych więźniów obozu Stutthof. Został odsłonięty w 1974 r., zaprojektował go Mirosław Jaruga, a wykonany zostła przez Kazimierza Seweryna Schulza.
W Lasku Południowym, w pobliżu miejsca egzekucji 24 polskich i radzieckich robotników przymusowych i jeńców wojennych, w 1974 r. wzniesiono piękny i oryginalny pomnik, którego projektantem był miejscowy artysta Mirosław Jaruga, a wykonawcą Kazimierz Seweryn Schulz. Pomnik stanowi kolista brukowana powierzchnia z granitową tablicą i zniczem na środku. Dookoła tablicy wystawiono 24 różnej wysokości i grubości obeliski z wyrytymi na nich trójkątnymi znakami z litera „P”.