Niepełnosprawność nie jest defektem ani innością,

Nieruchomości

tylko jednym z elementów funkcjonowania człowieka[…]

najważniejsze są starania o to, by osoba z niepełnosprawnością

mogła osiągnąć jak najwyższy dostępny dla niej poziom samodzielności”

Michael L. Wehmeyer

Przed nami stoją nowe wyzwania. Dotychczasowy model oparty na wspieraniu i podkreślaniu niepełnosprawności powinien być zastąpiony nowym, opartym na psychologii pozytywnej.

Ostatnie lata pokazują, że zaszła ewolucja od postrzegania osoby z niepełnosprawnością jako wymagającej wsparcia do pełnoprawnego członka społeczeństwa, któremu trzeba tylko umożliwić pełne wykorzystanie możliwości.

Samorządowe zadania dotyczą niemal wszystkich ważnych sfer życia: zatrudnienia, edukacji, zabezpieczenia socjalnego, mieszkalnictwa, komunikacji, między innymi:.

  • dostosowuje się ulice,

  • obniża i znaczy krawężniki,

  • buduje podjazdy,

  • zakłada windy,

  • wprowadza się pojazdy bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym,

  • wzmacnia się współpracę dofinansuje różnego rodzaju programy realizowane przez organizacje pozarządowe: zajęcia rehabilitacyjne, terapeutyczne, spotkania i festyny integracyjne, kulturalne, sportowe.

Najważniejszym działaniem jest jednak codzienne funkcjonowanie tych osób w naszym środowisku. To na rodzinie, sąsiadach, przyjaciołach, urzędnikach, nauczycielach spoczywa największa odpowiedzialność za jakość ich życia.

Tradycyjnie, co roku Prezydent Miasta Słupska zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Dnia Godności i Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Przesłaniem tego dnia jest manifestacja o prawo do godnego życia i funkcjonowania w naszym społeczeństwie.

Obchody Dnia Niepełnosprawnych odbędą się 23 maja 2014 roku Zaznaczy je przemarsz ulicami miasta od godz. 11.00 z Placu Zwycięstwa oraz impreza integracyjna w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku. W bogatym programie będą miały też miejsce pokazy sprzętu dla osób niepełnosprawnych oraz największego na Pomorzu balonu typu Sky walker, przejażdżki konne, gry i zabawy dla uczestników oraz występy artystyczne.

Do udziału w organizacji uroczystości zostały zaproszone organizacje i instytucje działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz szkoły, w których uczniowie są sprawni. Wspólne występy, rozgrywki sportowe oraz konkursy plastyczne, to działania sprzyjające integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Impreza kierowana jest do szerokiego grona odbiorców. Działania te są niezwykle istotne, ponieważ uczą wzajemnej akceptacji, tolerancji oraz otwartości na potrzeby innych.

Dla osoby niepełnosprawnej godność to wielka sprawa – to możliwość pracy, nauki, bycia potrzebnym. To naturalne, każdy z nas tego pragnie i ma prawo czuć się szczęśliwym. Tymczasem niepełnosprawnym towarzyszy z reguły izolacja. Świadczy o tym choćby całkowite przemilczenie 5 maja, który jest Światowym Dniem Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, tego tematu w ogólnopolskich mediach. Pamiętajmy, że niepełnosprawność – także intelektualna, może dotknąć każdego z nas i się zdarzyć w każdej rodzinie. Wspólne świętowanie tego dnia pozwoli nam poznać i zrozumieć osoby niepełnosprawne żyjące wśród nas.

W związku z Marszem wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu pojazdów mechanicznych, za które bardzo przepraszamy.

z upoważnienia

Prezydenta Miasta Słupska

Beata Kątnik

PODZIEL SIĘ