Od stycznia 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują akcję informacyjną w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu.
9 lutego w godz.11.00 – 15.00 zapraszamy „frankowiczów” do Ratusza Miejskiego na wykład i doradztwo:
– 11.00 sala 211 – wykład na temat instytucji Rzecznika Finansowego i środków działania dla osób mających kredyty we frankach z możliwością zadawania pytań ekspertowi z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego)
– 11.00 – 15.00 sala 212 – przyjęcia przez RPO – ale tylko tych frankowiczów, którzy wyczerpali tryb reklamacyjny przed bankiem.
Kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom. Te umowy bywają różne. Zawierają one często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Dlatego niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym.
W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji. RPO i RF porozumieli się, by – dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich porady ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju.
Rzecznik Finansowy wspiera ludzi – na każdym etapie sporu z instytucją finansową. Od poradnictwa telefonicznego i mailowego, przez oficjalne postępowania interwencyjne i polubowne, aż po wspieranie klientów na etapie postępowania sądowego tzw. istotnymi poglądami w sprawie.
Bo wiedząc, jakie są możliwości działania, „frankowicze” będą mogli podjąć właściwe dla ich sytuacji działania i poprawić swój los. Nie zapominajmy, że umowy kredytowe są różne, dlatego tak ważne jest, by wykorzystać wszystkie indywidualne metody rozwiązywania problemu.
Sprawami umów frankowych zajmą się specjaliści od finansów i prawnicy, którzy specjalnie po to przyjadą z Warszawy. Przywiozą oni też ze sobą materiały informacyjne takie jak przydatne ulotki i publikacje od Komisji Nadzoru Finansowego.
Zobacz: raport Rzecznika Finansowego : Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych”