Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach zapraszają na spotkanie pt. „POMORZE nasza mała ojczyzna”.

Nieruchomości

Impreza, będąca prezentacją projektów „Fotografia chłopów pomorskich” oraz „Seniorie Główczyckie”, odbędzie się 5 grudnia (czwartek) 2013 r. o godz. 17.00 w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

W programie m.in.

– promocja albumu „Fotografia chłopów pomorskich” i książki „Przesiedlona młodość. Wspomnienia mieszkańców gminy Główczyce”,

– pokaz filmów, wystawa zdjęć.

W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu promowanych książek w atrakcyjnej cenie.

Album „Fotografia chłopów pomorskich ukazał się w listopadzie 2013 r. Jego pomysłodawcą i redaktorem głównym jest Danuta Sroka, a wydawcą Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Album jest efektem dwuletniego procesu gromadzenia fotografii pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji rodzin pomorskich. W znacznej części wykorzystano materiały pochodzące z archiwum fotoreportera Jana Maziejuka, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Pommersches Landesmusum w Greifswaldzie. Wykorzystano również fotografie pochodzące z kronik lat 1945-1974 prowadzonych przez Romana Zuba z Objazdy, a także z kolekcji Waltera Nagla, przedstawiające życie mieszkańców Sycewic przed drugą wojną światową, oraz przekazane przez Waltraud Schlichting, mieszkającą do lat 40. XX w. w Możdżanowie.

Album podzielono na osiem rozdziałów poświęconych określonym aspektom życia na wsi, do których wprowadzenia pisał Dawid Gonciarz – etnolog z Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Publikacja została wydana w dwóch językach: polskim i niemieckim. Najstarsza fotografia pochodzi z 1898 r., najnowsza zaś z 2012 r. Dzięki takiej przestrzeni czasowej możliwe było ukazanie zmian kulturowych, jakie następowały na pomorskiej wsi. Do albumu dołączono film dokumentalny pt. „Osadnicy”.

Ostatnie lata zaowocowały szeregiem publikacji, które zaczęły odsłaniać tematy do tej pory przemilczane i nieistniejące w pamięci zbiorowej. Jednym z nich jest problem wypędzeń, wykorzenienia z rodzinnych stron w związku z przesuwaniem granic, czy przesiedleń zarządzanych przez władze lub też determinowanych przez uczucia. W serii prac podejmujących zagadnienia mieszczące się w tym kręgu pojawiła się książka szczególna, poświęcona losom ludzi i przestrzeni, która jako miejsce nowego zasiedlenia stawała się ich nową, małą ojczyzną. Projekt pomyślany przez Pawła Żmudę a zrealizowany w postaci wydanej książki Przesiedlona młodość. Wspomnienia mieszkańców gminy Główczyce wymyka się z kategorii prac, jakie można zakwalifikować do dzieł przyczynkarskich– ku czci wybranych ludzi czy niewielkiej miejscowości na mapie kraju. Ta bowiem publikacja stanowi doskonały przykład przekształcania pamięci indywidualnej w pamięć zbiorową i jej trwania w pamięci kulturowej miejsca.

Wstęp wolny

PODZIEL SIĘ