W grudniu 2019 r. zakończyła się realizacja projektu pn. „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska”, na który Miasto Słupsk pozyskało dotację ze środków Unii Europejskiej. Słupsk obok grona 19 innych zwycięskich samorządów w Polsce, otrzymał dofinansowanie na realizację projektu, dzięki któremu wypracowaliśmy kompleksowe rozwiązania z zakresu rewitalizacji na rzecz poprawy jakości życia naszych mieszkańców. W efekcie udziału Słupska w Modelowej Rewitalizacji Miast, mieliśmy szansę w sposób odpowiedzialny i przemyślany przygotować się do procesu rewitalizacji, w tym opracować analizy, polityki, dokumentacje techniczne i opracowania, a także skorzystać z zaoferowanego nam szerokiego wsparcia merytorycznego, m.in. licznych warsztatów, wizyt studyjnych, doradztwa eksperckiego.

Rewitalizacja to aktualnie najbardziej kompleksowa odpowiedź na degradację społeczną, gospodarczą, przestrzenną, techniczną i środowiskową polskich miast. Jest to jednak proces trudny, wymagający sprawnej organizacji i koordynacji działań, a także wielkiego zaangażowania i cierpliwości.
Niestety, wciąż w świadomości wielu z nas pojęcie rewitalizacji łączy się przede wszystkim z aspektami czysto inwestycyjnymi, czyli z natychmiastowym efektem, który łatwo można zaobserwować. Musimy jednak pamiętać, że rewitalizacja to nie remont.
Podstawowym wyzwaniem tego procesu jest bowiem pobudzenie lub uruchomienie mechanizmów rozwojowych, które sprawią, że nawet po zakończeniu interwencji, obszar rewitalizacji będzie nadal się rozwijał. Dzieje się tak dlatego, że rewitalizacja to przede wszystkim zmiana społeczna – zmiana nastawienia lokalnej społeczności, wzbudzenie poczucia współodpowiedzialności i potrzeby współdziałania celem osiągnięcia korzyści dla wszystkich mieszkańców.

Nieruchomości

Realizacja projektu pozwoliła nam nie tylko wszechstronnie przygotować się do procesu rewitalizacji, ale także wypracować własne rozwiązania i dobre praktyki, którymi na łamach niniejszej publikacji chcielibyśmy się z Państwem podzielić.

Miasto Bliskie. Dobre praktyki w rewitalizacji [pobierz]

Folder współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 w ramach projektu pn. „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska”.

PODZIEL SIĘ