Konferencją zakończyła się realizacja projektu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji „Uczenie się przez całe życie” , w której od roku uczestniczyli uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego ze Słupska wraz ze swoimi rówieśnikami z Holandii, Hiszpanii, Włoch i Niemiec. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Słupsku, 8 kwietnia 2014 roku. Otworzył je Andrzej Kaczmarczyk, zastępca prezydenta Słupska.

Dotychczas odbyły się spotkania młodzieży zaprzyjaźnionych szkół w Heerde (Holandia – luty 2013r.), Talavera de la Reina (Hiszpania – kwiecień 2013r.) oraz w Monachium (Niemcy – listopad 2013r.).

Nieruchomości

W Słupsku w dniach 7 – 11 kwietnia 2014 r. odbywała się wizyta kończąca pracę nad projektem. Uczniowie pracują u nas nad problemem zanieczyszczenia atmosfery oraz wykonują finalne produkty: słowniczek pojęć z zakresu gospodarowania odpadami oraz globalnego ocieplenia w języku angielskim, polskim, niemieckim, hiszpańskim, holenderskim i włoskim; dzieła sztuki z odpadów ; plakatSOS for our planet ; filmik pt.: Jak wielkim jesteśmy obciążeniem dla naszej planety! ; spot reklamowy na temat promowania ekologicznego stylu życia.

W obliczu ekologicznych zagrożeń, z inicjatywy Izabeli Stachoń, nauczycielki języka angielskiego w IV L.O. w Słupsku, rozpoczęła się międzynarodowa współpraca kilku szkół z europejskich miast. Wsparcie organizacyjne oraz merytoryczne stanowiły: Anna Piliszczuk – nauczycielka sztuki i Barbara Sochacka – nauczycielka fizyki.

Projekt miał uświadomić młodemu pokoleniu, jak wielkim staliśmy się dla Ziemi ciężarem. W ciągu 30 lat zużyliśmy 30% jej zasobów, skaziliśmy atmosferę gazami cieplarnianymi, glebę – metalami ciężkimi, radioaktywnymi odpadami, pestycydami oraz innymi produktami przemysłu chemicznego. Zanieczyściliśmy akweny wodne, zmniejszyliśmy stopień zalesienia obszarów.

Pracujący nad projektem uczniowie poznawali środowiskowe i społeczne skutki konsumpcyjnego stylu życia oraz następstwa niewłaściwego gospodarowania odpadami. Odnosząc zdobytą wiedzę do codzienności, dokonując samodzielnych ocen, nie tylko stali się świadomi problemów współczesnego świata, lecz mieli szansę przyczynić się do ich rozwiązywania. Temu służyła realizacja międzynarodowych projektów edukacyjnych, które najpełniej gwarantują wszechstronny rozwój i czynny udział w procesie kształcenia.

Każde międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli wiązało się z wykonaniem określonych zadań. Drogą internetową koordynatorzy projektu przesyłali wytyczne projektów, które wykraczały poza ramy podręczników. Szkoły nawiązały współpracę z podmiotami gospodarczymi i administracyjnymi, dzięki czemu miały możliwość dotarcia do treści merytoryczne niezbędnych w tworzeniu analiz danych np.: zestawień statystycznych ilości śmieci przypadających na jednego mieszkańca w pięciu europejskich miastach, z uwzględnieniem morfologii odpadów.

Następnym etap pracy były spotkania, podczas których uczniowie: ćwiczyli umiejętność komunikowania się w języku angielskim, poznawali morfologię odpadów oraz sposób gospodarowania nimi w perspektywie lokalnej oraz krajowej unijnego partnera, poznawali zakres obowiązków i kompetencji organu władzy wykonawczej miasta, w którym odbywało się spotkanie, a także historię europejskiego kraju zapisaną w muzeach, pomnikach oraz zabytkowych budowlach stolicy i innych miast Gospodarzy. Ponadto, poznawali bogactwo przyrody ożywionej i nieożywionej w miejscach, które należy zachować dla przyszłych pokoleń, rozwijali umiejętności wykorzystania technologii informacyjnej i stosowali zasady pracy zespołowej opartej na kompetencji, asertywności, wzajemnym szacunku i życzliwości. Przyjmowali pozytywne wzorce w zakresie gospodarowania odpadami, przejawiając na co dzień postawę eko-obywateli. Utrwalali umiejętność czytania planów miast i map turystycznych.

PODZIEL SIĘ