„Młodzież na tropach historii. Realizacja filmu Pomorscy osadnicy” to projekt edukacyjny skierowany do młodzieży w wieku od 15 lat. Przedsięwzięcie objęło m.in. warsztaty z zakresu dokumentowania historii, dziennikarstwa i technik multimedialnych.
Do udziału w projekcie zaproszono pięcioosobową grupę młodzieży ze Słupska i regionu. Ich zadaniem było nagranie filmu dokumentalnego pt. „Pomorscy osadnicy”. Film ten opowiada historię ludzi, którzy przeżyli drugą wojnę światową i po 1945 roku postanowili osiedlić się na terenie Pomorza Środkowego.
Wśród bohaterów filmu znalazła się osoba, która przeżyła katastrofę morską, obozy pracy czy, jako służba medyczna, udzielała pomocy rannym żołnierzom. Opowiedziane historie były interesujące i poruszające.
Istotne jest także to, że projekt przygotowywany został przez młodzież dla młodzieży. We wrześniu i październiku 2013 roku odbył się cykl żywych lekcji historii w szkołach ponadpodstawowych na terenie Słupska i powiatu słupskiego.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” oraz przy pomocy finansowej Miasta Słupsk.
Opis filmów:
POMORSCY OSADNICY
Historia Ziemi Słupskiej po 1945 r. nierozerwalnie związana jest z losami ludzi – osadników przybyłych na tzw. Ziemie Odzyskane, w wyniku przymusowych przesiedleń bądź z własnej woli. Losy osadników pomorskich, choć opisane do tej pory m.in. w pamiętnikach, pracach i artykułach naukowych nie doczekały się upamiętnienia w formie filmu skierowanego do młodzieży. Film „Pomorscy osadnicy” podejmuje próbę dotarcia do młodego pokolenia w niekonwencjonalny, niecodzienny sposób.
O swych losach opowiadają: Helena Klinger, Henryka Jurałowicz-Kurzydło, Julian Wyraz, Jerzy Mojsiuk i Jerzy Redmerski.
MŁODZI NA TROPACH HISTORII
Film „Młodzi na tropach historii” jest reportażem o kulisach powstawania filmu „Pomorscy osadnicy”. Młodzieżowa grupa filmowców odkrywa nieznane dotąd karty historii, zmaga się z przeszłością bohaterów filmu. Jak odkryć w sobie pasję do odkrywania przeszłości? Jak przekonać młodzież, że poznając historię tworzymy własną tożsamość narodową i kulturową? Na te i inne pytania odpowiada metafilm.
Film przygotowali: Paula Kolman, Piotr Laskowski, Michał Sawicki, Dominika Kamykowska i Przemysław Zalewski pod kierunkiem artystycznym Bogusława Matuszkiewicza.
Wstęp wolny