Początek kolejnego tygodnia oznacza konferencję prasową władz Miasta Słupska. Na tej, która odbyła się w poniedziałek 23 listopada można było usłyszeć o spotkaniach minionego tygodnia, wydarzeniach bieżących oraz tych, które są już w planach na niedaleką przyszłość.
Dzisiejszy dzień upłynął pod hasłem trzech ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich było rozpoczynające się o godzinie 16.00 spotkanie z mieszkańcami w sprawie projektu budżetu na 2016 rok, drugim pierwsze posiedzenie Rady Seniorów, a trzecim wernisaż, który chwilowo przemienił Urząd Miasta w galerię sztuki. Właśnie od tych miłych informacji rozpoczęła się konferencja. Nie zabrakło również wzmianki o mającym miejsce w ubiegłym tygodniu spotkaniu z włodarzami ościennych gmin i Starostą Słupskim w sprawie tarczy antyrakietowej i MOF.
Z uwagi na fakt, że Słupsk zaangażował się we współorganizację szeregu wydarzeń energetycznych, jak na przykład piątkowe warsztaty Ambasady Danii z udziałem duńskich firm, czy jutrzejsze lokalne forum energetyczne, na konferencji podsumowano krótko te działania i przeprowadzone audyty. Ważną informacją, którą podano była wzmianka o zbliżającym się szczycie klimatycznym w Paryżu – pokłosiem tego typu spotkań są obowiązujące miasto dyrektywy unijne i wytyczne dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zwiększenia odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, czy zwiększenia efektywności energetycznej. Mają one wpływ na inwestycje i działania także na szczeblu miasta.
Beata Maciejewska – Pełnomocniczka Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Modernizacji Miasta – poinformowała, że do oszczędzania zachęcane są także szkoły w mieście. 24 listopada odbędzie pierwsze spotkanie organizacyjne dyrektorów słupskich szkół, które zadeklarowały przystąpienie projektu Euronet 50/50 max. Jest to europejska inicjatywa, który ma na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach publicznych i opiera się na innowacyjnej metodologii aktywnie angażującej użytkowników danego budynków w proces zarządzania energią oraz uczy ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania. Osiągnięte oszczędności finansowe są dzielone równo pomiędzy użytkowników budynku (np. szkoły), a podmiot finansujący rachunki za energię (zwykle jest to samorząd lokalny lub regionalny).
Metodologia 50/50 wykorzystywana jest w 13 krajach Europy przez 500 szkół. Ze Słupska udział zadeklarowało 5 szkół podstawowych i 3 gimnazja, są to m.in.: Gimnazjum nr 2, nr 4, nr 6, szkoły podstawowe nr: 3, 4, 6, 8, 9.
Aby monitorować zużycie energii miasto zawarło umowę z Cofely – Technika Instalacyjna na zamontowanie w dwóch wybranych szkołach tzw. Eko-paneli, na których wyświetlać będą się dane dotyczące zużycia energii. Ten nowoczesny system wizualizacji zużycia energii jest programem pilotażowym zarówno dla Słupska jak i partnera zadania. Jest to dla miasta prestiż i dodatkowa oszczędność: wiadomo, że samo monitorowanie zużycia energii zmienia zachowania konsumentów i wpływa na ograniczenie zużycia ok. 15 proc.
W minionym tygodniu władze miasta odebrały sygnały niezadowolenia ze strony lokalnych przedsiębiorców z powodu proponowanych podwyżek stawek podatków i opłat lokalnych, w tym również tych dotyczących przedsiębiorców. Mowa tu o podatkach od budynków, magazynów (których stawki w planach mają zostać ujednolicone, jak to jest w innych miastach) i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Na konferencji podkreślono zamiar aktywnego wspierania rozwoju lokalnych firm. Aby wspierać przedsiębiorców i stawać się miastem faktycznie nowoczesnym i proinwestycyjnym, podjęte zostały starania aby złagodzić skutki podwyżek w stosunku do firm najbardziej mogących je odczuć (czyli przedsiębiorców mikro i małych, nowo wkraczających na rynek, innowacyjnych oraz reprezentujących branże kulturotwórcze i zawody zagrożone wyginięciem). Opracowywany jest aktualnie pakiet wspierający lokalny biznes na terenie Miasta Słupska, polegający na stosowaniu preferencji i zwolnień podatkowych o charakterze pomocy de minimis.
Przedstawionym przez włodarzy planem jest to, żeby lokalni przedsiębiorcy czuli się w Słupsku dobrze. Muszą widzieć i odczuwać pozytywne działania instytucji publicznych. Stąd pomoc i chęć stymulowania ich rozwoju oraz wsparcie w tworzeniu nowych miejsc pracy.
Wydział Rozwoju Gospodarczego i Przedsiębiorczości w najbliższych dniach rozpocznie proces konsultacji wspomnianego pakietu ze środowiskami okołobiznesowymi i instytucjami otoczenia biznesu, aby wspólnie wypracować system realnego wsparcia i zachęt proinwestycyjnych na terenie miasta, jaki dotychczas w Słupsku nie funkcjonował.
W skład pakietu wchodzą:
- Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy na terenie miasta Słupska -zwolnienie będzie przysługiwało mikro, małym i średnim przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy.
- Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w zakresie branż chronionych, zanikających i preferowanych w centrum miasta Słupska w ramach pomocy de minimis – wytypowane w ramach konsultacji branże na obszarze Rewitalizowanym.
- Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na wspieranie przedsiębiorców innowacyjnych lub prowadzących działalność badawczo-rozwojową na terenie miasta Słupska oraz Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.