Na konferencji, która odbyła się 30 listopada władze miasta przedstawiły krótkie podsumowanie bardzo ważnego dla Słupska projektu. Dzień konferencji, zgodnie z umową o dofinansowanie, stanowił formalną datę zakończenia rzeczowego projektu „Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku w obrębie I obszaru problemowego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2009-2015.

Nieruchomości

Wspomniana inwestycja to drugi co do wartości projekt realizowany w ramach poprzedniej perspektywy finansowej obok projektu budowy ringu miejskiego. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 55 mln zł, a wartość dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 36 mln zł. Podkreślenia wymaga fakt, iż projekt spotkał się z ogromnym poparciem społecznym, a jego zakres to efekt wielu konsultacji społecznych. To także jedyny projekt w Polsce, w którym udział wzięło aż 37 wspólnot mieszkaniowych – Partnerów projektu, które dziś mogą się pochwalić pięknie wyremontowanymi budynkami. Dzięki realizacji projektu udało się przebudować drogi, zagospodarować skwery czy wyremontować Teatr Rondo i Pracownię Ceramiczną.

W minionym tygodniu odbyła się także sesja Rady Miejskiej radni podjęli bardzo ważne uchwały m.in. dotyczące podatków w mieście i współpracy z NGO. Zadecydowano, że osoby wskazywane do komisji konkursowych przez Prezydenta muszą być uzgodnione z Przewodniczącą Rady Miejskiej oraz podjęto uchwałę w sprawie powołania siedziby ministerstwa. Obecnie w Warszawie swoją siedzibę ma ponad 60 urzędów centralnych (m. in. ministerstwa, agencje rządowych, etc.) zatrudniających jest w nich ponad 100 tysięcy urzędników. W Słupsku swoją siedzibę ma jedynie Urząd Marszałkowski delegatura w Słupsku (dwa departamenty) oraz Pomorski Urząd Wojewódzki oddział zamiejscowy w Słupsku (6 oddziałów). Zauważona została silna potrzeba decentralizacji centralnych urzędów państwa, w tym także ministerstw. Rada Miejska w Słupsku podjęła pierwszy krok w kraju w tym kierunku. Szczególnie siedziby tych urzędów powinny być lokowane w byłych miastach wojewódzkich, które przez reformę administracyjną w większości przypadków straciły.

W ubiegłym tygodniu prezydent uczestniczył w seminarium na temat polskich sukcesów w urbanizacji w Paryżu. Przekazał, iż zdaje sobie sprawę, że delegacje wzbudzają wiele dyskusji, ale chciałby również podkreślić, że wbrew pozorom znacznie zmniejszone zostały środki na delegacje – wiele wyjazdów odbywa się na koszt organizatorów – tak też było przy wyjeździe do Paryża.

Na konferencji władze miasta przedstawiły również jak zmniejszyły się wspomniane wydatki. W stosunku do roku 2014 wydatki na wyjazdy krajowe zniwelowane zostały o przeszło 6 tysięcy złotych, a zagraniczne o przeszło 32 tys złotych. Wydatki na eksploatację samochodów służbowych też zmniejszono o kilkanaście tysięcy złotych.

Prezydent podkreślił również, że wyjazdy przekładają się na realne korzyści dla miasta i kontakty z nowymi partnerami (współpraca z przedsiębiorcami z USA – wymiana praktyk).

W poniedziałek poinformowano również, że w najbliższą środę (2 grudnia) odbędzie się otwarcie ofert w konkursie na prowadzenie Centrum Informacji Turystycznej. Do uczestnictwa w prezentacji złożonych ofert zainteresowani zaproszeni są na godzinę 10:30 do sali 212 UM. Dotychczas wpłynęły dwie oferty. Robert Biedroń poinformował, iż zdecydował, że podpisana zostanie umowa 3-letnia, czyli od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Wysokość środków publicznych na realizację tego zadania na lata 2016 – 2018 wynosi 540.000,00 z podziałem po 180.000,00 na każdy rok trwania zadania. Miasto liczy na to, że umowa wieloletnia pozwoli operatorowi na działania długofalowe, ważne jest to, aby nawiązać współpracę z sąsiednimi centrami, w szczególności z miejscowości nadmorskich w celu zwiększenia promocji miasta Słupska w regionie, lepszego wykorzystania jego potencjału, zachęcenia turystów odwiedzających okoliczne miejscowości do przyjazdu do naszego miasta.

Na konferencji można było usłyszeć również o tym, że w niedzielę otwarte zostanie lodowisko przed ratuszem. Rozpoczęte zostały już prace przy jego montażu, a następnie zaczynie się etap mrożenia. Prognozy pogody na ten tydzień nie są sprzyjające, jednak możliwe jest, że do końca tygodnia mrożenie zostanie zakończone.

W przyszłym tygodniu Robert Biedroń obchodzić będzie rok swojej prezydentury. W związku z tym przewidzianych zostało kilka ważnych spotkań podsumowujących. W ciągu tygodnia prezydent się jeszcze z przedstawicielami ościennych samorządów, z parlamentarzystami, ze spółkami. Wydany zostanie również raport roczny w formie gazety, który będzie informacją dla mieszkańców, co zrobione zostało w tym roku. Istotnym punktem „rocznicy” będzie spotkanie podsumowujące z mieszkańcami, które odbędzie się w poniedziałek 7 grudnia o godzinie 17 w sali 211 Urzędu Miejskiego w Słupsku. Będzie to kolejna szansa do rozmowy o sprawach miasta, na którą Robert Biedroń zaprosił na koniec konferencji wszystkich Słupszczan.

PODZIEL SIĘ