W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku odbyła się promocja debiutanckiego tomiku poezji Marii Szymańskiej pt.: „Samotne tango”. Autorka, z dużą dozą humoru, podzieliła się z czytelnikami swoimi przeżyciami, które zamieściła w utworach poetyckich.

Nieruchomości

W prezentacji tomiku, która miała miejsce 25 września uczestniczyło ponad 60 osób, w różnym wieku. Byli to prawdziwi miłośnicy poezji. Całość spotkania profesjonalnie przygotowała i poprowadziła Teresa A. Ławecka, znana wielu słupszczanom niewidoma poetka, a ostatnio autorka programów telewizyjnych, poruszających tematykę osób niepełnosprawnych, emitowanych na antenie jednej z lokalnych telewizji. Na początku, przywitała przybyłych gości, w imieniu gospodarza spotkania – Miejskiej Biblioteki Publicznej – Maria Chamier Gliszczyńska. Uczyniła to, w zastępstwie dyrektor MBP Danuty Sroki , która z racji pilnego wyjazdu nie mogła osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu..

Po gorących słowach powitania, głos zabrała Teresa A. Ławecka, która w pierwszych słowach zaznaczyła, jak ciężko trzeba pracować na miano poety. Wspomniała także o rozwijaniu pasji, latach doświadczenia i wenie, czyli o tym wszystkim, co posiada bohaterka tego wieczoru – Maria Szymańska. Następnie w rozmowie, która przybrała charakter wywiadu, Szymańska mówiła o swojej twórczości. Pełna optymizmu i pogody ducha opowiadała ciekawostki z życia i zabawne anegdoty. Wszyscy mogli się dowiedzieć, że jej wiersze powstają nawet w tak prozaicznym momencie jak wizyta u fryzjera. Wypowiedzi te przeplatane były recytacją wierszy Szymańskiej przez uczniów Technikum TEB Edukacja, którzy zostali przygotowani przez Marię Pietrykę-Małkiewicz. Uczniowie przedstawili następujące wiersze: Mój świat, Madonna Zielna, Bezsenność, Idą święta i Postscriptum. Powaga treści przedstawionych wierszy przeplatana była satyrą, co wzbudzało zmienne nastroje wśród słuchaczy i było nagradzane gromkimi oklaskami. Poetka nie byłaby sobą, gdyby nie zaprezentowała swoich trzech najnowszych wierszy, które wywoływały salwy śmiechu. Pierwsze gratulacje, autorka przyjęła od Beaty Kątnik – Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, która wspomniała o udziale Szymańskiej w IX konkursie literackim Prezydenta Miasta Słupska pn. Zobacz mój świat, w którym otrzymała główną nagrodę. Wspomniała również o Stowarzyszeniu Arcus, które pozyskało środki pozostające w dyspozycji Prezydenta Miasta, a pochodzące z PFRON na wydanie publikacji. Odczytano także list gratulacyjny od Jolanty Nitkowskiej – Węglarz. Były kwiaty, prezenty i kolejne słowa uznania. Z kolei Pani Maria podziękowała uczniom za piękną interpretacje jej wierszy, wręczając każdemu dużą tabliczkę czekolady. Po tych przyjemnościach ustawiła się kolejka po tomik z autorską dedykacją. Wszyscy goście mogli delektować się pysznym ciastem i babeczkami, przygotowanymi przez uczestników Klubu Aktywności Wspierania Osób Niepełnosprawnych, pod kierownictwem Barbary Stefanowicz, a wszystko to odbywało się w przyjaznej atmosferze rozmów o pięknie poezji.

Zapraszam wszystkich, którzy odwiedzają biblioteki, którzy czytają książki oraz wiersze do uczestnictwa w spotkaniach autorskich, organizowanych w wielu placówkach kulturalno-oświatowych. Mogę zapewnić, ze za każdym razem są to interesujące spotkania, obfitujące w bardzo bogate przeżycia duchowe. Osobiście możemy poznać autora, jego twórczość, opisywane miejsca, a także główne przesłanie poety.

Tego typu spotkanie, po raz kolejny dowodzi, że poezja wcale nie musi być nudna i tylko dla wybranych, ale może nierozłącznie towarzyszyć w codziennym życiu, w którym tak bardzo szukamy piękna i nieprzemijających wartości.

Autor: Jacek Kopyłowski

zdjęcia: J. Maziejuk

PODZIEL SIĘ