Przypominamy, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r. (tj.: Dz. U. z 2015 r. poz. 87) właściciele nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie ponoszą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek pozbywania się odpadów, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę wpisanego do rejestru działalności regulowanej wraz z dowodem uiszczenia opłat za te usługi.

Nieruchomości

Dodatkowo informujemy, iż podmioty prowadzące działalność gospodarczą zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 przytoczonej wyżej ustawy są zobowiązane wyposażyć swoje nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych zgodne z wytycznymi zawartymi w rozdziale 4 § 4 ust. 1 pkt 3 uchwały Rady Miejskiej Nr XXIX/402/12 z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Słupska. Niemniej dopuszczalne jest, aby właściciele nieruchomości niezamieszkałych takimi pojemnikami dysponowali wspólnie.

Dodatkowo informujemy, iż podmioty prowadzące działalność gospodarczą w lokalach będących w zarządzaniu Spółdzielni Mieszkaniowych lub wspólnot mieszkaniowych nie mogą składać deklaracji „śmieciowych” na ręce administratorów i ponosić z tego tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Muszą zatem zawrzeć umowę we własnym zakresie, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia [ 13 września 1996 r. (tj.: Dz. U. z 2015 r. poz. 87). Wyjątek stanowi sytuacja określona w art 6j ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 r.
(tj.: Dz. U. z 2015 r. poz. 87) zgodnie, z którą w przypadku prowadzenia w części lokalu mieszkalnego obsługi biurowej działalności gospodarczej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się w ramach opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałej. W związku z powyższym nie ma potrzeby zawierania odrębnych umów dla takiej działalności gospodarczej.

Jednocześnie informujemy, iż Straż Miejska w Słupsku sukcesywnie przeprowadza na terenie Miasta kontrole firm dotyczące korzystania z usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę wpisanego do rejestru działalności regulowanej wraz z dowodem uiszczenia opłat za te usługi. Nieprzestrzeganie obowiązków określonych w art. 5 ust. 1 w/w ustawy podlega karze grzywny.

PODZIEL SIĘ