Zwiedzamy Słupsk

Poznaj to co w Słupsku jest najciekawsze. Przedstawiamy jak w różny sposób zobaczyć Słupsk.

fot. SAS

Wybraliśmy dla Was kilka interesujących szlaków, ale oczywiście możecie dostosować je do swoich upodobań. Mamy też nadzieję że pomożecie udoskonalać nam nasze autorskie szlaki tak żeby poznać Słupsk ciekawiej i inaczej.

  • Spacerem po Słupsku – szlak dzięki, któremu poznasz najważniejsze miejsca w Słupsku. Spacer po najładniejszych i najważniejszych zakątkach Słupska.
  • Strolling around Słupsk
  • Spaziergang durch Słupsk
  • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego to setki fascynujących ceglanych budowli położonych w Niemczech, Danii i Polsce. Umożliwiają odwiedzającym nowe spojrzenie na życie nad Morzem Bałtyckim i daleko w głębi lądu. W Słupsku mamy kilka ciekawych budowli leżących na tym szlaku.
  • Szlak Słupskich Tramwajów – Ponad 100 lat temu w Słupsku można było podróżować tramwajami. Zobacz co po nich pozostało na szlaku Słupskich Tramwajów.
  • Spacer po Słupsku śladami Gryfitów – przez kilkaset lat Słupsk należał do rodu Gryfitów. Po czasach średniowiecza zostało wiele śladów w naszym mieście.
  • Szukając Witkacego – Witkacy w Słupsku? Raczej nigdy tu nie trafił. W latach gdy żył – Stanisław Ignacy Witkiewicz Witkacy – był tu niemiecki Stolp, najbliżej bywał na wakacjach u rybaka Leonarda Budzisza w Kuźnicy, w Jastarni w pensjonacie Gryf i w Sopocie. W latach sześćdziesiątych XX wieku już do polskiego Słupska trafiły za to jego prace. Przez te 50 lat w słupskim muzeum uzbierała się największa na świecie kolekcja jego prac.
  • Szlak Słupskich Niedźwiadków Szczęścia – szukanie niedźwiadków w przestrzeni miejskiej to nie lada gratka, nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Niedźwiadki na ulicach zaczęły się pojawiać w 2017 roku, a w tej chwili jest ich aż 13. Wszystko zaczęło się od figurki bursztynowego niedźwiadka, którą mieszkańcy znaleźli nieopodal Słupska w 1887 r., podczas kopania torfu. Wiek figurki, w chwili znalezienia, szacowany był na nawet 3700 lat!. Według badaczy była amuletem należącym do łowcy niedźwiedzi.
  • Szlak słupskich murali – szlak powstał dzięki ściennym malowidłom pojawiającym się coraz częściej w przestrzeni miejskiej, a ich autorami są różni artyści i firmy. Murale, bo to o nich mowa zaczęły się pojawiać od 2016 roku. Na kilku budynkach w centrum pojawiły się nowe malowidła, będące ilustrowaną opowieścią o Słupsku. W chwili obecnej można ich szukać już w całym mieście. Wyznaczyły one swoisty szlak dla poszukiwaczy słupskiego street- artu.