
Oddział ZNP w Słupsku od 11 marca br. przeprowadził referendum strajkowe w słupskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych. W placówkach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Słupsk referendum odbyło się w 40 z nich, co stanowi 95 %.
W dwóch przedszkolach (PM nr 19, PM nr 25) z uwagi na brak przeprowadzonych procedur sporu zbiorowego referenda nie odbyły się. W Przedszkolach Miejskich nr 3 i 15 oraz Szkole Podstawowej nr 8 wynik referendalny nie wskazał gotowości strajkowej pracowników.
W placówkach biorących udział w referendum frekwencja wyniosła około 80% (79,57%), z czego prawie 90% (88,81%) opowiedziała się za strajkiem.
W celu zapewnienia prawidłowej organizacji i przebiegu akcji strajkowej w placówkach oświatowych zostaną powołane komitety strajkowe, które w czasie strajku będą współpracowały z dyrektorami, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Prezydent Miasta Słupska wraz z Wydziałem Edukacji zorganizował do tej pory 3 spotkania z dyrektorami Szkół Podstawowych, z dyrektorami Szkół Ponadpodstawowych oraz 1 kwietnia br. z dyrektorami Przedszkoli Miejskich, celem organizacji pracy placówek oraz ustalenia form pomocy rodzicom w okresie strajku.
Na 3 kwietnia br. zaplanowano również spotkania z radcami prawnymi, dyrektorami jednostek kulturalnych i sportu, Policją i Strażą Miejską.
Nadmienić należy, iż dyrektorzy szkół i placówek oświatowych dowiedzą się o przystąpieniu nauczyciela do strajku w pierwszej godzinie jego pracy.














