W poniedziałek 28 grudnia prezydent przypomniał, iż zbliża się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Słupska, na której radni będą podejmować decyzję w kluczowych dla naszego miasta sprawach: budżetu, uchwały abolicyjnej i uchwały dotyczącej subrogacji.
Uchwała dotycząca subrogacji, mówi o tym, iż wykorzystanie tzw. subrogacji (art. 518 Kodeksu Cywilnego) oraz ustalenie nowego harmonogramu spłaty zobowiązań stanowi możliwość restrukturyzacji zadłużenia Miasta w kierunku osiągnięcia właściwych wskaźników spłaty zadłużenia.
Uchwała abolicyjna dotyczy programu, który ma charakter jednorazowej pomocy i uczestnictwo w nim jest dobrowolne. Mogą do niego przystąpić: najemcy lub osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego i posiadające zadłużenie, osoby zamieszkujące w zadłużonym lokalu zobowiązane solidarnie z najemcą do zapłaty opłat, osoby, które nie zamieszkują już w lokalu, ale nadal posiadają zadłużenie z tytułu jego użytkowania. Do programu mogą przystąpić dłużnicy, którzy: na dzień 30 września 2015 roku posiadali zadłużenie powyżej jednego roku, złożą wniosek o restrukturyzację zadłużenia w terminie do 31 marca 2016 roku, podpiszą porozumienie w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, nie dewastowali zajmowanego lokalu lub nie wykraczali przeciwko porządkowi domowemu w okresie 12 miesięcy poprzedzających podpisanie porozumienia, nie zajęły bezprawnie lokalu.
Według słów Skarbnika Miasta i prezydenta Roberta Biedronia, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie uchwały powiadomi dłużników, którzy na dzień 30 września posiadali zadłużenie powyżej jednego roku o warunkach uczestnictwa w programie, wysokości zadłużenia podlegającego restrukturyzacji, miejscu i terminach składania wniosku.
Program przewiduje nadto umorzenie zadłużenia: w wysokości 75%, w przypadku jednorazowej spłaty pozostałej części zadłużenia w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia porozumienia, w wysokości 55%, w przypadku spłaty pozostałej kwoty zadłużenia w równych ratach, których liczba i terminy zapłaty określi porozumienie.
Warunkiem umorzenia będzie również wnoszenie terminowo i w pełnej wysokości bieżących opłat za lokal od podpisania porozumienia do 31 grudnia 2017 roku, uregulowanie zaległości powstałych od 30 września 2015 do dnia zawarcia porozumienia.
Prezydent podkreślił na konferencji, iż cele programu to przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa socjalnego, zapobieganie eksmisji i bezdomności, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, mobilizowanie do terminowego wnoszenia opłat za używanie lokalu, uzyskanie większych wpływów do budżetu Miasta.
Kolejną ważną uchwałą, o której mówił prezydent jest uchwała dotycząca pakietu zmian w oświacie. Jej projekt dotyczy zamiaru likwidacji oddziałów przyszpitalnych przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Przyszpitalnymi nr 9 z siedzibą przy ul. Stanisława Małachowskiego w Słupsku, rozwiązania Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku z siedzibą przy ul. Marii Zaborowskiej 2, zamiaru połączenia IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupsku z siedzibą przy ul. Artura Grottgera 13 w Słupsku z III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Skłodowskiej-Curie z siedzibą przy ul. Marii Zaborowskiej 2 w IV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Słupsku z siedzibą przy ul. Marii Zaborowskiej 2 oraz rozwiązania Zespołu Szkół Budowlanych im. Inżynierów Polskich przy ul. Królowej Jadwigi 3 w Słupsku i Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Tadeusza Kotarbińskiego przy ul. Bolesława Krzywoustego 6 w Słupsku oraz utworzenia centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego pod nazwą: Zespół Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego przy ul. Królowej Jadwigi 3 w Słupsku.
Na konferencji wyjaśniono, iż zmiany te mają na celu zracjonalizować sieć słupskich szkół do potrzeb demograficznych oraz zracjonalizować wykorzystanie środków miasta przeznaczonych na oświatę. Ważne jest dla słupskiej oświaty również sukcesywne poprawianie infrastruktury obiektów oświatowych przy uwzględnieniu wykonanych i planowanych termomodernizacji – do czego wskazane zmiany są również potrzebne.
Zmiany mają służyć także wzrostowi kompetencji dyrektorów oraz nauczycieli szkół i placówek oświatowych. Jak powiedziano na konferencji – Będziemy dbać o wzrost jakości kształcenia na wszystkich etapach edukacji w oparciu o nowoczesne technologie, aby poprawiły się średnie wyniki egzaminów wewnętrznych i zewnętrznych.