Przypominamy!
Zgodnie z § 5 ust. 1. pkt 1) ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2017 r. poz. 1289 z późn. zm.) do obowiązków właściciela nieruchomości należy wyposażenie nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, a także utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
Pojemniki na odpady komunalne, powinny być wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu oraz posiadać konstrukcję umożliwiającą ich opróżnianie grzebieniowym, widłowym lub hakowym mechanizmem załadowczym pojazdów przeznaczonych do odbioru odpadów.
Podstawową zasadą doboru pojemnika na odpady jest ilość generowanych odpadów oraz liczba mieszkańców danej nieruchomości. Wielkość pojemnika powinna gwarantować utrzymanie czystości i porządku na terenie nieruchomości.
Pragniemy zwrócić uwagę, że często oferowane w sprzedaży pojemniki są pojemnikami ogrodowymi i nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i wytrzymałościowym.
Wobec czego, zwracamy się z prośbą do mieszkańców o wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów. Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na opisane wymagania, gdyż wszystkie inne pojemniki nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru – nie z winy firmy świadczącej usługę.
Dodatkowo przypominamy, iż w przypadku zadeklarowania segregacji odpadów aktualnie dzielone są one na trzy frakcje, a dla każdej z nich pojemnik/worek innego koloru:
-
niebieski „PAPIER” -w zakresie obejmującym pojemniki do gromadzenia papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury,
-
zielony „SZKŁO” – w zakresie obejmującym pojemniki do gromadzenia szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła,
-
żółty „METALE I TWORZYWA SZTUCZNE” – w zakresie obejmującym pojemniki do gromadzenia metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe.
Od 1 stycznia 2020 roku Miasto Słupsk będzie odbierać kolejną frakcję tj. odpady biodegradowalne (BIO). Niemniej do tego czasu bez zmian odbierane będą odpady zielone w workach z zabudowy jednorodzinnej w terminach wskazanych w harmonogramie odbioru odpadów.
Poniżej prezentujemy przykładowe pojemniki przeznaczone do odbioru odpadów komunalnych, które można usytuować na terenie m.in. nieruchomości wielorodzinnych:
-
MGB-120 litrów, MGB-240 oraz MGB-360:
- MGB-1100 litrów: