Gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że jest to bardzo trudny okres dla osób bezdomnych. Zachowajmy czujność i upewnijmy się, czy bezdomne osoby spotkane na ulicy, działkach, zsypach na śmieci czy pustostanach i innych miejscach niemieszkalnych nie potrzebują pomocy lub schronienia.
To może uratować ich życie.

Nieruchomości

Spotykając osoby bezdomne będące w potrzebie, zawsze możemy zgłosić to odpowiednim służbom. Możemy zadzwonić na policję, straż miejską czy pogotowie lub na numer alarmowy 112 i poinformować o konieczności pomocy. W Słupsku działają także placówki, które zajmują się fachową pomocą osobom bezdomnym. Pomagając osobom bezdomnym, możemy skierować ich bezpośrednio do placówek lub poinformować odpowiednie placówki o miejscach przebywania bezdomnych.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku:
Zespół ds. osób bezdomnych i uchodźców, ul. Słoneczna 15D; tel. 59 840 20 84, sekretariat 59 842 81 26.
Zespół zajmuje się przyznawaniem świadczeń pieniężnych i niepieniężnych. Doraźnie udziela także wsparcia w formie posiłku i zapewnienia ubrania. Ponadto pracownicy socjalni Zespołu kierują zainteresowanych do placówek pomocowych lub w oparciu o zasoby MOPR udzielają wsparcia. JADŁODAJNIA, ul. Jaracza 5. Jadłodajnia wydaje osobom bezdomnym obiady od poniedziałku do piątku o 14.00.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Słupsku:
OGRZEWALNIA
– ul. Przemysłowa 33, tel. 791 028 933 – placówka sezonowa czynna od 18.00 do 8.30.
Ogrzewalnia zapewnia tymczasowy interwencyjny pobyt bezdomnym mężczyznom, którzy nie mogą utrzymać abstynencji. Stan nietrzeźwości przyjętego nie może zagrażać życiu jego oraz innym osobom korzystającym ze wsparcia  placówki. Placówka wyposażona jest w miejsca siedzące, punkt sanitarny oraz miejsce do przygotowania ciepłego napoju. Przy ogrzewalni znajduje się także łaźnia i punkt wsparcia dziennego dla bezdomnych chcących zadbać o higienę oraz zmienić ubrania, czynne od listopada w dni powszednie od 9.00 do14.00.
W łaźni osoby bezdomne mogą zadbać o higienę osobistą, skorzystać ze środków opatrunkowych, usługi fryzjerskiej, wyprania posiadanej odzieży lub wymiany na czystą.
W punkcie wsparcia dziennego osoby bezdomne mogą przygotować sobie gorący napój i zjeść posiłek, skorzystać z telefonu w celu skontaktowania się z pracownikiem socjalnym. Mogą uzyskać informacje o możliwych formach pomocy udzielanych m.in. przez ośrodki pomocy społecznej, tj. wsparcia finansowego na zakup leków, zapewnienia ciepłych posiłków, otrzymania skierowania do innej placówki dla osób bezdomnych, objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym, pomocy przy wyrobieniu dowodu osobistego, i inne w zależności od potrzeb osób zgłaszających się do punktu.

NOCLEGOWNIA DLA BEZDOMNYCH MĘŻCZYZN w Słupsku– ul. Krzywoustego 6,  tel. 59 842 94 45.
Placówka czynna jest cały rok od 18:00 do 8:00, zapewnia schronienie bezdomnym udzielając pomocy w postaci tymczasowego miejsca noclegowego, w ramach której umożliwia spędzenie nocy w warunkach gwarantujących ochronę życia  i zdrowia. Noclegownia przeznaczona jest dla  bezdomnych mężczyzn zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu  i życiu innych osób przebywających w placówce. Noclegownia zapewnia nocleg, jeden posiłek, środki czystości, odzież, obuwie.

SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH MĘŻCZYZN w Słupsku– ul. Krzywoustego 6,  tel. 59 842 94 45.
Udzielenie schronienia następuje poprzez przyznanie całodobowego tymczasowego miejsca pobytu. Schronisko przeznaczone jest dla bezdomnych mężczyzn posiadających skierowanie z MOPR w Słupsku, zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w schronisku. Placówka zapewnia pełne wyżywienie oraz konieczne środki czystości i odzież.

SCHRONISKO DLA BEZDOMNYCH MĘŻCZYZN Z USŁUGAMI OPIEKUŃCZYMI w Słupsku – ul. Krzywoustego 6, tel. 59 842 94 45.
Placówka przeznaczona dla bezdomnych mężczyzn, którzy ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają wsparcia w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny. Do placówki przyjmowane będą osoby na podstawie decyzji z MOPR w Słupsku.

Ośrodek Resocjalizacji Stowarzyszenia Solidarni „Plus” w Gajkach,  tel. 59 814 12 50, 608 401 284. Placówka całodobowa, świadcząca opiekę stacjonarną i wsparcie terapeutyczne dla bezdomnych kobiet oraz osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni
OŚRODEK DLA BEZDOMNYCH KOBIET w Wielu
– ul. Derdowskiego 32A, 83-441 Wiele, tel. 58 686 52 32. Udzielenie schronienia następuje poprzez przyznanie całodobowego tymczasowego miejsca pobytu. Schronisko przeznaczone jest dla bezdomnych kobiet posiadających skierowanie z MOPR w Słupsku, zdolnych do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w schronisku. Placówka zapewnia w ciągu dnia jeden ciepły posiłek.

PODZIEL SIĘ