Źródło: www.razemdlaklimatu.eu/pl

Słupsk dołączył do europejskiego projektu „Polsko-norweska platforma współpracy dla poszanowania energii i klimatu”. W dniach 30 marca- 1 kwietnia 2016r. odbyło się w Krakowie pierwsze spotkanie samorządowej Grupy Wymiany Doświadczeń, pod hasłem „Diagnoza sytuacji samorządów lokalnych w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii”.

Nieruchomości

W debacie wzięło udział około 50 osób, w tym m. in. przedstawiciele polskich miast i gmin, Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych reprezentowany przez Panią Gunnbjørg NÅVIK, która przedstawiła norweskie doświadczenia i dobre praktyki.

Polskie miasta, które wzięły udział w spotkaniu to m. in. Słupsk, Warszawa, Kalisz, Częstochowa, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Lublin i Rzeszów. Miasto Słupsk reprezentowała Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta – Beata Maciejewska.

Źródło: www.razemdlaklimatu.eu/pl
Źródło: www.razemdlaklimatu.eu/pl

Na spotkaniu omówiono m. in. takie kwestie jak:

  • norweskie prawodawstwo i doświadczenia w obszarze ochrony klimatu i zarządzania energią,
  • wpływ unijnego i polskiego prawodawstwa na sytuację energetyczną miast i gmin,
  • bariery i potrzeby samorządów lokalnych w obszarze planowania energetycznego i zarządzania energią,
  • potencjał efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w polskich miastach i gminach,
  • najistotniejsze aspekty ekonomiczne i społeczne planowania energetycznego na poziomie lokalnym, w tym związane z nimi szanse i zagrożenia,
  • aktualny stan planowania energetycznego i zarządzania energią w polskich miastach i gminach.
Źródło: www.razemdlaklimatu.eu/pl
Źródło: www.razemdlaklimatu.eu/pl

Polskie samorządy podejmują szereg działań zmierzających do ograniczenia zużycia energii, poprawy jakości powietrza i zwiększenia udziału energii pochodzącej z OZE. Jednakże wciąż napotykają na wiele wyzwań, zarówno ekonomicznych, prawnych, jak i społecznych. Dlatego też, istotna jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z innymi samorządami z Polski, ale też i Norwegii.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: http://www.razemdlaklimatu.eu/pl/

(informacja przygotowana przez Zielony Punkt)