„Plakatatak” to projekt artystyczny, który odbywa się w ramach dwudziestej piątej rocznicy podpisania „Traktatu między Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Instytut Goethego z tej okazji organizuje wiele różnorodnych wydarzeń, a „Plakatatak“ jest najważniejszym punktem tego programu. Do projektu zostali zaproszeni twórcy tacy jak Agata Dudek, Lex Drewinski, Goetz Grammlich, Frank Höhne, Krzysztof Iwański, Tymek Jezierski, Mario Lombardo, Uwe Loesch, Ariane Spanier i studio Syfon.
Przed słupskim ratuszem stanęło dwadzieścia pięć drewnianych standów z fluorescencyjnymi plakatami – wszystkie poruszają kwestie społeczno-polityczne. Więcej o inspiracjach na stronie http://www.plakatatak.com/.
Taka forma przekazu jest również ukłonem w stronę zanikającej tradycji – tego typu plakatów dziś na ulicach prawie nie ma. W PRL-u było ich mnóstwo, ale były eksponowane ze zgoła innej przyczyny niż obecnie. Kiedyś plakaty zastępowały media i reklamy, pełniły funkcję informacyjną a grafiki mogły być skrajnie artystyczne i nieużytkowe. Dziś treść plakatów uzależniona jest całkowicie od sugestii i preferencji klienta.
Projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016.