W związku z pojawieniem się możliwości dofinansowania Państwa planów inwestycyjnych przekazujemy informację o obecnie dostępnym źródle finansowania oraz zasadach programowych determinujących możliwość skorzystania z pomocy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs NR POIS/1.3.2/1/2016, w ramach Działania 1.3 Wspieranie efektywności energetycznej w budynkach, Poddziałanie 1.3.2 Wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym.
WŚRÓD PODMIOTÓW, KTÓRE MOGĄ UBIEGAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE SĄ wspólnoty mieszkaniowe (forma prawna – kod 085) oraz spółdzielnie mieszkaniowe (forma prawna – kod 140).
PRZEDMIOT I CEL KONKURSU: Przedmiotem konkursu jest dofinansowanie projektów, dotyczących wspierania efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym, tj. głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych zmierzającej do zwiększenia efektywności energetcznej budynków.
BUDŻET na realizację Poddziałania 1.3.2 w ramach konkursu POIS/1.3.2/1/2016 wynosi 821 326 774 mln ze środków Funduszu Spójności.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW od 30.06.2016 r. do 31.10.2016 r.
PLANOWANE ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU: I – II kwartał 2017 roku
CZYM JEST GŁĘBOKA I KOMPLEKSOWA MODERNIZACJA ENERGETYCZNA BUDYNKU?
Są to przedsięwzięcia mogące polegać na ociepleniu przegród budynku, wymianie okien lub drzwi oraz wymianie lub modernizacji źródeł ciepła (chłodu) i instalacji, w wyniku którego zostaną zmniejszone wartości wskaźników rocznego zapotrzebowania na: energię użytkową, energię końcową oraz nieodnawialną energię pierwotną. Przez instalację rozumie się instalacje: ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, klimatyzacji lub oświetlenia.
W ramach Poddziałania 1.3.2 wsparcie mogą uzyskać projekty z zakresu głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, obejmującej elementy wskazane w SzOOP (Działanie 1.3 pkt 5 określający typy projektów dla Poddziałania 1.3.2), takie jak:
-
ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg, dachów i stropodachów, wymiana okien, drzwi zewnętrznych;
-
wymiana oświetlenia na energooszczędne (w częściach wspólnych budynków);
-
przebudowa systemów grzewczych lub podłączenie bardziej efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
-
instalacja/przebudowa systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE;
-
budowa lub przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji;
-
zastosowanie automatyki pogodowej;
-
zastosowanie systemów zarządzania energią w budynku;
-
budowa lub przebudowa wewnętrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacja dotychczasowych nieefektywnych źródeł ciepła;
-
instalacja mikrogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby własne;
-
instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, jeśli to wynika
z przeprowadzonego audytu energetycznego; -
opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowiących element projektu inwestycyjnego;
-
instalacja indywidualnych liczników ciepła, chłodu oraz ciepłej wody użytkowej;
-
modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
-
instalacja zaworów podpionowych i termostatów;
-
tworzenie zielonych dachów i „żyjących, zielonych ścian”;
-
przeprowadzenie audytów energetycznych jako elementu projektu inwestycyjnego.
MAKSYMALNY POZIOM DOFINANSOWANIA BEZZWROTNEGO W KONKURSIE NR POIS/1.3.2/1/2016
Maksymalny poziom dofinansowania ze środków UE wynikający ze schematu dot. warunków finansowania nie przekracza 75%, w tym maksymalne dofinansowanie bezzwrotne (łącznie dotacja oraz premia inwestycyjna) może wynieść maksymalnie do 45% kosztów kwalifikowanych (po spełnieniu warunków związanych z uzyskaną oszczędnością energii oraz klasą energetyczną budynku).
W zakresie dofinansowania bezzwrotnego, beneficjentowi przysługuje dotacja maksymalnie do 25% (uzależniona od zmniejszenia zużycia energii) oraz dodatkowo tzw. premia inwestycyjna w formie częściowego umorzenia udzielonej pożyczki. Wysokość tego umorzenia jest uzależniona od standardu energetycznego i maksymalnie może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych.
Podstawą oszacowania maksymalnego przysługującego dofinansowania bezzwrotnego są dane zawarte w audycie energetycznym (stanowiącym załącznik do wniosku o dofinansowanie), którego wyniki powinny wskazać zarówno planowaną oszczędność energii, jak również docelowy standard energetyczny, do którego termomodernizacja ma doprowadzić. Oszacowane maksymalne dofinansowanie bezzwrotne determinuje wysokość dofinansowania w formie pożyczki, które mieści się w przedziale od 30% do 60% i wyznaczane jest zgodnie ze wzorem: pożyczka = 75% * kosztów kwalifikowanych – (dotacja + premia inwestycyjna)
UWAGA! OGRANICZENIA W UZYSKANIU WSPARCIA
1. ZAKRES REALIZOWANEGO PRZEDSIĘWZIĘCIA MUSI WYNIKAĆ Z OPRACOWANEGO AUDYTU ENERGETYCZNEGO i prowadzić do redukcji zużycia energii końcowej o co najmniej 25%.
2. Wnioskodawca nie może ubiegać o dofinansowanie projektu, jeżeli uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
3. W ramach weryfikacji założonych celów i efektów inwestycji należy również po jej zakończeniu przeprowadzić audyt energetyczny. Wykonanie audytu energetycznego ex-post (zawierającego m.in. próby szczelności) stanowi koszt kwalifikowany (podlegający dofinansowaniu), pod warunkiem wykonania go niezwłocznie po zakończeniu realizacji inwestycji.
4. Wymiana lub modernizacja instalacji do produkcji chłodu może stanowić element projektu, jeśli ich zakup i montaż wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego obiektu oraz wiązać się będzie z uzyskaniem oszczędności energii.
5. Wymiana źródła ciepła nie będzie objęta dofinansowaniem, jeżeli budynek jest podłączony do sieci ciepłowniczej/chłodniczej lub możliwe i racjonalne pod względem ekonomicznym jest jego podłączenie do ww. sieci. Wymiana źródła ciepła kwalifikuje się do wsparcia pod warunkiem zapewnienia znacznej redukcji CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji (o co najmniej 30% w przypadku zmiany spalanego paliwa).
6. Wymagane są liczniki niezbędne do prawidłowego prezentowania danych o zużyciu oraz produkcji ciepła i energii elektrycznej, w tym ze źródeł odnawialnych. Montaż liczników nie jest obligatoryjny w przypadku, gdy nie jest to technicznie i ekonomicznie uzasadnione lub gdy budynek będący przedmiotem modernizacji energetycznej został uprzednio wyposażony w ww. Urządzenia.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE KONKURSU WRAZ Z REGULAMINEM
dostępne są na stronie internetowej: