„Naszą misją jest angażowanie władz regionalnych i lokalnych w europejski proces decyzyjny i tym samym wspieranie większego udziału obywateli” – tak rozpoczyna się deklaracja polityczna Komitetu Regionów w Brukseli. Pomorscy delegaci realizują to zadanie bardzo aktywnie.
Komitet Regionów to organ doradczy i opiniodawczy Unii Europejskiej, powołany do życia w 1994 roku. W skład Komitetu Regionów wchodzi 353 przedstawicieli 28 państw członkowskich UE (liczba delegatów z danego kraju jest proporcjonalna do liczby ludności). Członków Komitetu Regionów powołuje się na pięcioletnią kadencję.
Od października 2011 roku, kiedy do stałych delegatów Komitetu Regionów dołączył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, pomorska delegacja liczy cztery osoby. To najliczniejsza reprezentacja w całej polskiej delegacji, którą tworzy 21 osób.
Czterech delegatów wspólnie może wiele. Standardowe zgłoszenie poprawki do propozycji opinii Komitetu Regionów wymaga sześciu zgłaszających.
Co więcej, Pomorska delegacja jest jedną z najaktywniejszych w Komitecie Regionów. Nasi delegaci mają na swoim koncie łącznie pięć opracowanych i przyjętych opinii oraz niezliczoną liczbę zgłoszonych poprawek.
Marszałek Mieczysław Struk jest członkiem Komitetu Regionów od marca 2010 roku. Aktywnie uczestniczy w posiedzeniach Komisji COTER ds. spójności terytorialnej i Komisji NAT ds. zasobów naturalnych w Europie. W ramach prac NAT, marszałek Struk przygotował opinię „Wnioski legislacyjne w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa”. Batalia o przyjęcie opinii nie była łatwa, ale zakończona z sukcesem. Marszałek Struk jest również bardzo zaangażowany w debatę dotyczącą europejskiej legislacji związanej z wydobyciem gazu łupkowego oraz w projekty rozporządzeń dotyczące Polityki Spójności i funduszy strukturalnych.
Wyróżniającym się delegatem jest przewodniczącego gdyńskiej Rady Miasta Stanisław Szwabski, który w czasie ostatniej kadencji przygotował dwie opinie. Jedna dotyczyła strategii rozszerzenia UE i najważniejszych wyzwań na lata 2011-2012, druga zaś kodeksu postępowania w zakresie stosowania zasady partnerstwa. Obydwie opinie zostały przyjęte jednogłośnie.
Aktywnością i sukcesami mogą się także pochwalić pozostali Pomorzanie – prezydent Słupska Maciej Kobyliński (o najdłuższym stażu) oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Obydwaj prezydenci zaprezentowali w tym roku swoje opinie, które zostały przyjęte jednomyślnie. Prezydent Kobyliński pracował nad opinią w zakresie wsparcia UE na rzecz zrównoważonych przemian w społeczeństwach w okresie transformacji, a prezydent Adamowicz – nt. planu działania na rzecz przedsiębiorczości do 2020 r. Opinia prezydenta Adamowicza została przyjęta jednomyślnie na październikowej sesji plenarnej Komitetu Regionów, w czasie 11. Edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast OPEN DAYS 2013.
– Polska delegacja niedługo będzie obchodzić 10-lecie swej działalności – mówi Monika Kapturska, koordynator polskiej delegacji do Komitetu Regionów. – Aktywność naszych członków w komitecie rośnie z każdym rokiem, a przez nią – siła polityczna polskiej delegacji. Mają w tym swój znaczny udział delegaci z Pomorza, którzy pamiętają jednocześnie, że w sprawach kluczowych dla interesu zarówno regionu, jak i całego kraju ważna jest współpraca i działanie ponad podziałami politycznymi czy lokalnymi – to esencja współpracy europejskiej.
Członkowie polskiej delegacji coraz częściej zawiązują współpracę z innymi krajami członkowskimi UE. Bardzo dobrze układa się na przykład współpraca z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Litwy, z którymi podjęliśmy ostatnio intensywną współpracę przy debacie dotyczącej przyszłości gazu łupkowego w Europie. Pomorska delegacja świetnie odnajduje się w tej rzeczywistości.
Karina Rembiewska
Główny specjalista ds. Unii Europejskiej
Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli