Zdjęcie przedstawia wiatraczek z kolorowymi ramionami z papieru, na tle nieba.
Fot. Pixabay

21 marca Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Wiatraczek” przywitało wiosnę świętując jednocześnie Światowy Dzień zespołu Downa. Tego dnia na rogu ulicy Wojska Polskiego i alei Sienkiewicza w Słupsku było pełno śmiechu, zabawy i pyszności. Zachęcamy do obejrzenia pełnej fotorelacji z obchodów  na stronie Stowarzyszenia „Wiatraczek” (link).

Zdjęcie: trzy członkienie Stowarzyszenia Wiatraczek stoją w czerwonym namiocie, mają na sobie niebieskie koszulki z chłopcem trzymającym wiatraczek (logo stowarzyszenia), u góry na sznurku przyczepione klamerkami wiszą różnokolorowe skarpetki.
Fot. Stowarzyszenie „Wiatraczek”
Zdjęcie: na tle czerwonego namiotu stoi uśmiechnięta grupa dzieci z nauczycielką - wszyscy mają powieszone na kurtkach różnokolorowe skarpety z papieru.
Fot. Stowarzyszenie „Wiatraczek”
Zdjęcie: grupa dzieci chodzi w koło, bawiąc się dużą, tęczową płachtą.
Fot. Stowarzyszenie „Wiatraczek”

Informacja przygotowana przez Stowarzyszenie „Wiatraczek”

21 marca – Światowy Dzień zespołu Downa

Nieruchomości

Co to jest zespół Downa?

Przede wszystkim to odmienność biologiczna człowieka, zespół wad wrodzonych, które powstają w wyniku obecności dodatkowego 21 chromosomu.
Raz na 600 urodzeń przychodzi na świat dziecko wyjątkowe – potrzebujące więcej miłości – dziecko z zespołem Downa.
Co o zespole Downa każdy wiedzieć powinien?

Prawie każdy z nas wie, jak wygląda osoba z zespołem Downa, cechy zewnętrzne najłatwiej zauważa się na twarzy: skośne oczy, mały nos, krótkie dłonie i stopy, zbyt długi język. To, co jest skryte pod zawsze pogodnym obliczem to zaburzenia rozwojowe, których objawami są między innymi naiwność, mniejsze zdolności poznawcze, lekka lub umiarkowana niepełnosprawność intelektualna. Prawie nikt nie zastanawia się nad tym, jak żyją osoby z zespołem Downa, a warto wiedzieć, że żyją tak samo jak my – ludzie zdrowi: mają przyjaciół, swoje pasje, lubią określone potrawy, podróże, gry, muzykę itp.
Czasami, ktoś pomyśli o rodzicach dzieci z zespołem Downa raczej ze współczuciem niż z zainteresowaniem a my, rodzice tych dzieci bardzo je kochamy! Są źródłem nieustannej radości w naszym życiu. Zachowują pogodę ducha w każdej sytuacji, jednak często chorują lub przechodzą operacje. Od pierwszych dni życia potrzebują więcej czasu i wsparcia po to, aby nauczyć się naturalnych czynności jak chodzenie i mówienie. Większość z nich nie osiąga całkowitej samodzielności, nawet gdy są dorosłe, intelektualnie pozostają dziećmi.

Czego oczekują osoby z zespołem Downa?

Jak nikt inny potrzebują akceptacji i wsparcia! W otoczeniu przyjaciół i kochającej rodziny czują się najlepiej.
W tym wyjątkowym dniu Światowym Dniu zespołu Downa pomyśl o czymś przyjemnym, uśmiechnij się do innych i zachowaj uczucie pogody tak jak robią to dzieci zespołem Downa!

PODZIEL SIĘ