Prezydent powołał zespół do spraw restrukturyzacji inwestycji „3 Fale” Celem jest ocena stanu inwestycji pod względem technicznym i finansowym oraz wypracowanie kilku możliwych scenariuszy finansowych i funkcjonalnych dokończenia inwestycji. Robert Biedroń mówił o składzie zespołu na cotygodniowej konferencji prasowej. W zespole zasiądą przedstawiciele wskazani przez Radę Miasta (Krzysztof Kido, Bronisław Dobkowski, Marcin Sałata), Stowarzyszenia Architektów Polskich, Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budowlanych, Naczelnej Organizacji Technicznej, Słupskiej Rady Sportu. – Po fazie oceny technicznej będziemy chcieli poszerzyć zespół o ekonomistów – dodał Robert Biedroń.

Nieruchomości

Prezydent powołał również zespół do spraw restrukturyzacji wydatków bieżących miasta. Celem jest wypracowanie koncepcji Słupskiej Grupy Zakupowej, wskazanie rodzajów usług, towarów, produktów oraz zasad wspólnych zakupów. W skład wejdą radni, pracownicy UM i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

W ubiegły piątek Robert Biedroń wraz ze swoją zastępczynią Krystyną Danilecką-Wojewódzką odbył szereg spotkań w Gdańsku. Między innymi rozmawiał z wicewojewodą, wicemarszałkiem, dyrektorem Departamentu Kultury i wiceprezydentem Gdańska. Władarz Słupska spotkał się również z Leszkiem Kulińskim, wójtem Gminy Kobylnica. Celem było omówienie wspólnych projektów, ustalenie wspólnych priorytetów na 2015 r.

    Rozpoczęła się analiza i przygotowywanie opinii dla radnych w zakresie likwidacji Biura Urbanistycznego Miasta Słupska. Część zadań zostanie wcielona do Wydziału Architektury, Urbanistyki i Budownictwa. – Skupimy się głównie na strategicznym planowaniu na terenie Miasta Słupska – powiedział prezydent. – Dzięki tej zmianie oszczędzimy rocznie kilkaset tysięcy złotych i zwiększymy nadzór nad procesem tworzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Planujemy przeniesienie pracowników z aktualnej siedziby do małego ratusza a zwolnione pomieszczenia wynająć.

Na konferencji obecny był Klaudiusz Dyjas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który mówił o akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie „Najbardziej twórczy zawód na świecie! Zostań rodzicem zastępczym!”

Celem jest dotarcie z informacją o akcji do jak największej grupy mieszkańców miasta, w celu przedstawienia im problemu małej ilości rodzin zastępczych w Słupsku oraz możliwości zostania rodzicem zastępczym i prowadzeniu rodziny zastępczej.

Rodzina zastępcza jest formą opieki dla tych dzieci, które nie mogą przebywać w rodzinie biologicznej z uwagi na panującą w niej sytuację kryzysową. O fakcie odebrania dziecka ich rodzicom decyduje sąd rodzinny, który wydaje postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Do takiej rodziny trafiają także dzieci ze szpitali, w których zostają pozostawione przez ich matki.
Dzieci w rodzinie zastępczej pozostają do momentu uregulowania ich sytuacji prawnej: wracają do rodziców naturalnych lub trafiają do rodzin adopcyjnych.
Rodziny zastępcze działają w ramach Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

W Słupsku w ramach podpisanej umowy z MOPR działa 8 rodzin zastępczych, w których przebywa 30 dzieci. Aby zaspokoić potrzeby zapewnienia dzieciom jak najbardziej naturalnego środowiska w procesie ich wychowania, potrzebne jest co najmniej utworzenie kolejnych 8 tego typu rodzin.
Poza warunkami zdrowotnymi potwierdzonymi zaświadczeniami lekarskimi muszą to być m.in.: osoby niekarane, osoby które nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona, przebywają na terytorium kraju.
Rodzinę zastępczą mogą stworzyć małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim.
Osoba prowadząca zawodową rodzinę zastępczą otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatkowo na każde dziecko przebywające w rodzinie, wypłacane jest 1000 zł netto.

Co należy zrobić aby prowadzić rodzinę zastępczą?
– zgłosić kandydaturę do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, przy ul. Słonecznej 15d.
– kandydat musi spełniać wszystkie warunki zawarte w ustawie, musi także przejść specjalistyczne szkolenie.
– Przejście procedury rekrutacyjnej i szkoleniowej kończy się podpisaniem umowy na prowadzenie rodziny zastępczej.
Przez cały okres umowy, MOPR w Słupsku prowadzi nadzór merytoryczny nad rodziną zastępczą oraz realizuje różnorodne formy jej wsparcia.

PODZIEL SIĘ