Pojęcie miejskiej demokracji już niedługo przestanie być obce dla mieszkańców Słupska – 27 kwietnia prezydent Słupska Robert Biedroń rozpoczął cykl zajęć w słupskich szkołach, których głównym tematem jest miejska demokracja oraz wynikające z niej dostępne w naszym mieście narzędzia partycypacji publicznej.
Czym jest partycypacja? Na to pytanie z pewnością odpowiedzą już uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, którzy po wczorajszej lekcji o miejskiej demokracji są pełni wiedzy i chęci do współuczestniczenia w rządzeniu miastem. Partycypacja, czyli właśnie współuczestnictwo, współrządzenie, jest jednym z głównych elementów lokalnej polityki rządzenia, który dobrze rozpropagowany włącza mieszkańców miasta do tworzenia jego przestrzeni i infrastrukturalnej, i społecznej. Taki właśnie jest cel lekcji o miejskiej demokracji – zachęcenie słupszczan do wspólnego z władzami podejmowania decyzji.
Pierwsza lekcja o miejskiej demokracji rozpoczęła się o 12.30 w auli I LO – wzięli w niej udział uczniowie I i II klas tej szkoły. Nie obyło się bez pytań ze strony młodzieży i zaangażowania w prowadzone zajęcia. Lekcja została poprowadzona przez prezydenta oraz Iwonę Chrapkowską – dyrektorkę Wydziału Dialogu i Komunikacji Społecznej – duet ten w jasny i niezwykle luźny sposób przekazał uczniom najważniejsze informacje na temat narzędzi partycypacji, czyli m. in. konsultacji społecznych, budżetu partycypacyjnego, inicjatywy lokalnej czy współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Godzinna lekcja była również okazją do zaprezentowania uczniom nowo wydanej broszury o budżecie Miasta Słupska na 2016 rok – została ona nie tylko zwięźle omówiona, ale również rozdana każdemu uczniowi, aby się z nią zapoznał i włączył do debaty o sposobie dysponowania środkami miasta, czyli jego mieszkańców.
Następne lekcje odbędą się w II Liceum Ogólnokształcącym (w maju) oraz w Zespole Szkół Technicznych (w czerwcu).