W Seminarium uczestniczył Maciej Kobyliński – Prezydent Miasta Słupska i członek Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Prezydent był panelistą w pierwszej części pt. „Mechanizmy współpracy transgranicznej na wschodniej granicy UE – perspektywa polityczna i akademicka”. Podczas wystąpienia podsumował debatę na ten temat, a także podzielił się praktycznymi doświadczeniami Miasta Słupska ze współpracy z miastami leżącymi za wschodnią granicą UE, przedstawiając współpracę z Grodnem, Archangielskiem i Eupatorią.
Temat seminarium jest jednym z priorytetów politycznych Komitetu Regionów i Komisji CIVEX dotyczących europejskiej polityki sąsiedztwa. Wzmocnienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi a krajami partnerskimi zza wschodniej granicy UE jest zasadniczym celem, jeśli chodzi o tworzenie obszaru dobrobytu, stabilności i bezpieczeństwa dla wszystkich stron.
Podczas seminarium przeanalizowano istniejące instrumenty dialogu i współpracy, aby zwiększyć solidarność i współpracę transgraniczną. Ponadto zostały omówione instrumenty wykonawcze unijnej polityki zewnętrznej na kolejny okres.
Na seminarium przeanalizowano różne sposoby podejścia do polityki regionalnej w UE, z naciskiem na następujące elementy:
– ocena mechanizmów współpracy transgranicznej na wschodniej granicy UE;
– analiza skutków światowego kryzysu dla współpracy transgranicznej;
– usprawnienie mechanizmów współpracy transgranicznej we wspólnych obszarach zainteresowania;
– zaangażowanie władz w energiczne wdrażanie polityki europejskiej z zakresu współpracy transgranicznej;
– wzmocnienie i stymulowanie zdolności władz lokalnych i regionalnych do współpracy z państwami na wschodniej granicy UE.