Dzień Edukacji Narodowej w Słupsku

W dniach 14 – 16 września br. Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chrzanowska wzięła udział w posiedzeniu Komisji Edukacji Związku Miast Polskich. Komisja ta wypracowała stanowisko skierowane do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nieruchomości

Członkowie Komisji Edukacji, stwierdzili, że deklarowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szeroki dialog z różnymi środowiskami na temat nowego kształtu systemu oświaty nie ma absolutnie żadnego przełożenia na konsultacje ze środowiskiem samorządowym. Organizowane przez ministerstwo debaty nie przyczyniły się do uwzględnienia głosu uczestniczących w nich przedstawicieli samorządów. Żadna z organizacji samorządowych, w tym Związek Miast Polskich, nie uczestniczyła w konsultacjach na temat planowanych zmian.

Komisja negatywnie zaopiniowała zamiar likwidacji gimnazjów. ponieważ do tej pory ministerstwo nie przedstawiło żadnych analiz, raportów, ekspertyz, które stanowiłyby kontrargumenty dla badań prowadzonych m.in. przez międzynarodowe konsorcjum nadzorowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Ogromne obawy członków Komisji wciąż budzi brak projektów ustaw, przepisów wykonawczych, harmonogramu przeprowadzenia reformy, który stwarza poważne zagrożenie dla realności bezpiecznego wprowadzenia zapowiadanych zmian.

Przedstawiciele samorządów, zrzeszeni w Komisji Edukacji Związku Miast Polskich jednogłośnie wnoili o wydłużenie czasu pozwalającego na przygotowanie się samorządów do zmiany systemu oświaty. Argumentem przemawiającym za wykazaniem się rozwagą w ich wdrażaniu jest staranne przygotowanie aktów prawnych, które z kolei pozwolą racjonalnie zaplanować organizację szkół i budżety samorządów na finansowanie zadań oświatowych.

PODZIEL SIĘ