Wiosna tuż, tuż. A wraz nią przychodzi chęć na porządki w naszym otoczeniu. Część z nas zabiera się również za swoje ogródki. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko jest dozwolone i dobre dla naszej zieleni. Szczególnie drzewa będące bardzo ważnym elementem naszego miejskiego środowiska poddawane są (niestety) drastycznym cięciom, co prowadzi do ich oszpecenia a w konsekwencji do powolnego obumierania drzew.
KIEDY I JAK NAJLEPIEJ CIĄĆ?
- Najlepszym terminem na wykonanie przycinki drzew jest okres pełni ulistnienia, tj. od lipca do września.
- Przed latem nie można ciąć drzew i krzewów, które bardzo wcześnie budzą się z zimowego snu, a więc: brzozy, grabu, klonu, pęcherznicy, strączynu i wiązu. Ich soki zaczynają krążyć pod korą już w lutym!
- Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody w obrębie korony drzewa możesz przycinać tylko do 30% masy, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa chyba, że mają na celu:
- usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych,
- utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa,
- wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa.
Prace przekraczające ten zakres grożą wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej.
- Usunięcie większej powierzchni korony drzewa niszczy jego naturalną formę. Po ścięciu wierzchołków gałęzi, często pozostają czopy i sęki. Drzewa stają się szpetne, zwłaszcza w stanie bezlistnym, który w naszym klimacie trwa, w zależności od gatunku, od 5 do 6 miesięcy. Drzewo, które zostało poddane radykalnym cięciom, nigdy nie odzyska swojej naturalnej formy. Dbaj więc o swoje otoczenie i wykonuj zabiegi rozsądnie.
- Okres ochronny ptaków trwa od 1 marca do 15 października. Upewnij się więc przed przystąpieniem do przeprowadzenia zabiegów w obrębie drzewa, że w jego bliskim otoczeniu nie ma gniazd ptaków.
I PAMIĘTAJ:
Początek wiosny to zły okres, aby wykonywać jakiekolwiek zabiegi w obrębie koron drzew. Powstrzymaj się z nimi do lata, kiedy drzewa uzyskają pełną formę ulistnienia.
Powyższe nie dotyczy drzew owocowych.