Przypominamy o naborze do rad nadzorczych spółek, w których Miasto Słupsk posiada udziały tj.: Wodociągi Słupsk Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Rejonowy Zarząd Inwestycji Sp. z o.o., Słupskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o., Cofely EC Słupsk Sp. z o.o., Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Zakład Naprawczy Mechanizacji Rolnictwa Sp. z o.o. w Słupsku.
Przy powoływaniu kandydatów w skład rady nadzorczej uwzględnia się:
-
niezbędne doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie związane z wykonywaniem czynności nadzoru;
-
znajomość branży, w której działa spółka.
Do składu rady nadzorczej nie może być wskazana osoba:
-
skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo wymienione w art. 18 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych;
-
która przy wykonywaniu czynności nadzoru lub zarządu wyrządziła szkodę stwierdzoną prawomocnym wyrokiem sądu cywilnego.
Wymagane dokumenty tj. kwestionariusz osobowy kandydata na członka rady nadzorczej spółki Miasta Słupska wraz z dokumentami potwierdzającymi wymagane uprawnienia należy składać w Wydziale Inwestycji i Rozwoju Miasta (Plac Zwycięstwa 1, pokój 105-106, 76-200 Słupsk). Nabór jest ciągły.
Procedury i kryteria doboru członków rad nadzorczych:
1) Członkowie rady nadzorczej są powoływani spośród osób, które złożyły egzamin w trybie przewidzianym w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji. Wymogiem formalnym do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej spółki z udziałem Miasta jest posiadanie uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych zdobytych w wyniku złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych, o którym mowa w art.12 ust.2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji lub posiadanie uprawnień zwalniających z obowiązku jego złożenia wskazanych w § 5 pkt 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 roku ws. szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem, tj. posiadanie stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub nauk prawnych, albo posiadanie wpisu na listę radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów lub doradców inwestycyjnych.
-
Członkiem rady nadzorczej nie może być członek zarządu spółki, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu spółki, zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat oraz osoby, które podlegają bezpośrednio członkowi zarządu lub likwidatorowi.
-
Członkami rady nadzorczej nie mogą być ponadto radni i ich małżonkowie oraz małżonkowie wójtów (burmistrzów i prezydentów miast), sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy oraz osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, w szczególności małżonkowie członków zarządu i członków rad nadzorczych spółek komunalnych.
-
W czasie, gdy Miasto pozostaje jedynym udziałowcem spółki, członkowie rady nadzorczej tej spółki nie mogą:
-
pozostawać ze spółką w stosunku pracy ani świadczyć pracy lub usług na rzecz spółki na podstawie innego tytułu prawnego. Zakaz pozostawania w stosunku pracy ze spółką nie dotyczy osób wybranych do rady nadzorczej przez pracowników w spółce powstałej w wyniku komercjalizacji;
-
wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z ich obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
-
Jedna osoba może być członkiem rady nadzorczej tylko w jednej spółce, w której udział jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa przekracza 50% kapitału zakładowego (art.4 ust.1 ustawy z 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi).