1. Jak często będą odbierane odpady z nieruchomości jednorodzinnej? Czy wielkość pojemnika ma znaczenie dla opłaty?

Nieruchomości

Na terenie Słupska zmieszane odpady komunalne będą odbierane od mieszkańców raz w tygodniu, według ustalonego harmonogramu (w tym dniu w którym dotychczas były odbierane). Niezależnie od wielkości pojemnika firma wywozowa odbierze wszystkie odpady komunalne i nie zmienia to wysokości opłaty.

2. Kiedy otrzymamy worki do selektywnej zbiorki odpadów?

Od dnia 26 czerwca br. trwa dystrybucja worków wśród mieszkańców domków jednorodzinnych. Do dnia 3 lipca br. wszyscy otrzymają worki.

Ponadto niebawem wszyscy mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymają również dodatkowe ulotki, na których znajdą informacje dot. prawidłowej segregacji, a także terminów odbioru worków do selektywnej zbiórki.

3. Jaki jest termin uiszczania opłaty „śmieciowej”

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy uiszczać bez wezwania do ostatniego dnia każdego miesiąca na konto Miasta Słupska Nr 08 1140 1153 0000 2175 4200 1011 z dopiskiem „opłata za gospodarowanie odpadami – adres……..”

Pierwszą opłaty należy dokonać do dnia 31 lipca 2013 r.

Opłaty te muszą uiszczać właściciele domków jednorodzinnych, a w przypadku nieruchomości wielorodzinnych ich zarządcy i administratorzy tj. spółdzielnie, wspólnoty itp.

4. Co mam zrobić w sytuacji, gdy worki do segregacji są dla mnie niewystarczające? Czy jeśli zadeklarowałem, że będę segregował, mogę wyrzucać odpady także do pojemników do selektywnej zbiórki?

Każdy właściciel nieruchomości jednorodzinnej segregujący odpady otrzymuje od nas zestaw worków raz w miesiącu. Jeśli wykorzysta w danym miesiącu tylko worki np. na tworzywa sztuczne i odpady zielone, to po ich odbiorze otrzyma kolejne na właśnie te odpady.

W przypadku zgromadzenia większej ilości odpadów podlegających segregacji, można oddać je bezpłatnie w swoich workach do PSZOKu, gdzie pracownicy firmy wywozowej przekażą taką samą ilość pustych worków do dalszej segregacji.

Każdy mieszkaniec może również korzystać z pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, umieszczonych na terenie naszego miasta w ponad 150 gniazdach. Jeśli ktoś nie chce gromadzić odpadów w workach, które otrzymał, może je wyrzucać bezpośrednio w tych pojemnikach, z pominięciem systemu workowego. Ważne, by w zmieszanych odpadach komunalnych nie było odpadów podlegających segregacji, jeśli tak właśnie zadeklarowaliśmy.

5. Czym jest PSZOK i jakie odpady są w nim przyjmowane?

PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Słupsku PSZOKi zostały zlokalizowane w bazach PGK przy ul. Bałtyckiej 11A oraz przy ul. Szczecińskiej 112.

PSZOK- i czynne są w dni powszednie w godz. od 7:00 do 18:00 oraz w soboty w godz. od 7:00 do 15:00.

W PSZOKach bezpłatnie przyjmowane są od mieszkańców:

  • Papier i tektura

  • Szkło białe i kolorowe

  • Tworzywa sztuczne, metale i odpady wielomateriałowe

  • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

  • Leki

  • Chemikalia i inne odpady niebezpieczne

  • Meble i inne odpady wielkogabarytowe

  • Zużyte opony

  • Zużyte baterie i akumulatory inne niż przemysłowe i samochodowe

  • Odpady zielone

Do PSZOKu nie można przywozić odpadów budowlanych. Odbiór tego rodzaju odpadów pozostaje na dotychczasowych zasadach – czyli przeprowadzając remont lub prowadząc budowę należy zamówić worek na gruz lub kontener i odbiór odpadów w firmie zajmującej się świadczeniem tego typu usług.

6. Czy w przypadku zabudowy wielorodzinnej wspólnota/spółdzielnia również musi posiadać własne pojemniki?

Ustawodawca wymaga, aby każdy zarządca nieruchomości wyposażył ją w pojemniki na odpady. Zarządcy mają dwa wyjścia – mogą pojemniki zakupić, bądź też najmować je. Ilość pojemników zależy od potrzeb danej wspólnoty lub spółdzielni.

7. Czy to prawda że odpady spod bloków będą odbierane tylko raz w tygodniu?

Nie. Według umowy PGK z Miastem Słupsk odpady pochodzące z zabudowy wielorodzinnej muszą być odbierane przynajmniej raz w tygodniu. Po 1 lipca nie zmieni się więc częstotliwość odbioru odpadów. Pojemniki będą opróżniane tak, jak dotychczas – czyli zazwyczaj dwa, niekiedy nawet trzy razy w tygodniu. Jeśli będzie taka potrzeba, może się to odbywać nawet częściej (np. przed świętami). Wciąż jesteśmy otwarci na współpracę z zarządcami nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej i na każde telefoniczne zgłoszenie o przepełnionych pojemnikach, tak jak dotychczas, zareagujemy niezwłocznie.

8. Gdzie wyrzucamy pieluchy i inne odpady higieny osobistej?

Tego typu odpady wyrzucamy do pojemnika lub kontenera na odpady zmieszane.

9. Do jakiego worka należy wrzucić przykrywki od słoików?

Pokrywki od słoików wrzucamy do worka żółtego przeznaczonego na tworzywa sztuczne, oprócz plastików możemy do niego wrzucić metal oraz opakowania wielomateriałowe tj. kartony po sokach i mleku.

10. Prowadzę w domu działalność biurową. Produkuję tylko trochę dodatkowych papierów. Czy w związku z tym muszę podpisywać dodatkową umowę na wywóz śmieci z biura?

W sytuacji, w której mieszkaniec prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną we własnym mieszkaniu, w wyniku której powstają wyłącznie odpady komunalne w niewielkiej ilości, uprzejmie wyjaśniam, iż w opinii resortu środowiska nieruchomość taka, bez wydzielonej odrębnej części, na której jest prowadzona działalność gospodarcza, jest uznawana wyłącznie za nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy. W związku z powyższym nie ma potrzeby zawierania odrębnej umowy dla działalności gospodarczej bądź uiszczania do gminy osobnej opłaty za część nieruchomości, na której jest prowadzona działalność. Nie ma zatem obaw, że taki mieszkaniec będzie zobowiązany uiszczać podwójną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku gdy przedmiotowa działalność usługowa jest wykonywana na wydzielonej części nieruchomości, wówczas nieruchomość ta jest uznawana za mieszaną i na właścicielu takiej nieruchomości spoczywają opisane wcześniej obowiązki. Wszystko zależy od rodzaju generowanych odpadów i skali prowadzonej działalności.

11. Gdzie należy wyrzucać stare, zepsute żarówki?

Tradycyjne żarówki żarowe nie są odpadem niebezpiecznym, zatem możemy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, natomiast świetlówki i żarówki energooszczędne zawierają rtęć, w związku z czym tego typu odpady niebezpieczne możemy oddać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub w sklepie przy zakupie nowych urządzeń.

12. Gdzie należy wyrzucać zużyte bateryjki?

Zużyte baterie to odpady niebezpieczne, gdyż zawierają toksyczne związki. Wyrzucamy je do specjalnych pojemników, które znajdują się w urzędach, szkołach, instytucjach. Można je także oddać do sklepów sprzedających baterie oraz do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

13. Czy jak odwiozę ściętą trawę w worku PGK do PSZOK-a, to dostanę za darmo nowy worek?

Tak, w sytuacji, gdy osobiście odwozimy worek odpadów zielonych do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dostajemy kolejny, darmowy worek na tego typu odpady.

14. Co mam robić z pociętymi gałęziami, które obciąłem z drzewa w swoim ogrodzie?

Jeżeli są to pocięte, drobne gałęzie to można je włożyć do worka na odpady zielone. W przypadku, gdy gałęzie są duże należy odwieźć je do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie zostaną nieodpłatnie przyjęte.

15. Czy do PSZOK-ów można przywozić odpady budowlane?
Do PSZOK-ów nie można przywozić odpadów budowlanych. Odbiór tego rodzaju odpadów pozostaje na dotychczasowych zasadach, czyli przeprowadzając remont lub prowadząc budowę, należy zamówić worek na gruz lub kontener i odbiór odpadów w firmie zajmującej się świadczeniem tego typu usług.

16. Czy wielkość pojemnika ma znaczenie dla wysokości opłaty?
– Nie. Niezależnie od wielkości pojemnika firma wywozowa odbierze wszystkie odpady komunalne i nie zmienia to wysokości opłaty

W razie wątpliwości prosimy zgłaszać się do pokoju 14 w Urzędzie Miejskim w Słupsku lub dzwonić na numer 59 84 88 226 lub 59 84 88 401.

PODZIEL SIĘ