22 i 23 września 2014 roku Maciej Kobyliński, prezydent Słupska uczestniczył w 25. posiedzeniu Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów połączonego z seminarium nt. „Roli władz lokalnych i regionalnych w przyszłości Unii Europejskiej, które odbyło się Brindisi we Włoszech.
Podczas posiedzenia komisji omawiano projekty opinii Komitetu Regionu poświęcone m.in. pakietu Unii Europejskiej dotyczącego europejskiej polityki sąsiedztwa, przywrócenia więzi między Europą i jej obywatelami dzięki lepszej komunikacji na poziomie lokalnym oraz roli władz lokalnych i regionalnych w wielopoziomowej ochronie praworządności i praw podstawowych w Unii Europejskiej.
Seminarium, poświęcone roli władz lokalnych i regionalnych w przyszłości Unii Europejskiej podzielone zostało na trzy sesje:
Sesja 1: „Kompetencje UE, odnowiona rola unijnych instytucji i szczególna rola Komitetu Regionów”:
Podczas tej sesji przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych wypowiadali się na temat oceny ewentualnych zmian do ram instytucjonalnych Unii Europejskiej, a także związanych z nimi oczekiwań, jak również omawiali aktualny rozwój pogłębionej Unii Europejskiej i szczególną rolę, jaką ma odegrać w niej Komitet Regionów. Swoją analizę sytuacji zaprezentowali przedstawiciele innych instytucji i ośrodków analitycznych.
Sesja 2: „Reagowanie na wyzwania – jak wzmocnić wsparcie publiczne dla projektu europejskiego w terenie?”:
Podczas tej sesji uczestnicy przeanalizowali możliwości poprawy wizerunku projektu integracji europejskiej przez przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych oraz instytucje europejskie.
Sesja 3: „Perspektywa w terenie – rozwijanie struktury sprawowania rządów i uprawnień w państwach członkowskich / wyzwania nowego okresu programowania”:
Istotne jest odpowiednie zastosowanie w unijnym prawodawstwie zasad pomocniczości i proporcjonalności, zwłaszcza poprzez zapewnienie, że UE działa z poszanowaniem kompetencji władz lokalnych i regionalnych. Na tej sesji uczestnicy wyrazili obawy związane ze zmianami w dziedzinie sprawowania rządów oraz wyzwaniami dotyczącymi nowego okresu programowania.