W Polsce Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności zostało ustanowione dekretem z 8 maja 1945 roku zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową, której przewodził Bolesław Bierut. Artykuł 1. dekretu głosił:

„Celem upamiętnienia po wsze czasy zwycięstwa Narodu Polskiego i Jego Wielkich Sprzymierzeńców nad najeźdźcą germańskim, demokracji nad hitleryzmem i faszyzmem, wolności i sprawiedliwości nad niewolą i gwałtem – dzień 9 maja, jako dzień zakończenia działań wojennych, stanowić będzie Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności.”

Nieruchomości

W Słupsku uroczystości związane z Dniem Zwycięstwa nad Faszyzmem rozpoczną się o godzinie 11.00 na placu defiladowym 7. Brygady Obrony Wybrzeża przy ulicy Bohaterów Westerplatte. Tu między innymi przegląd pododdziałów, przemówienie okolicznościowe Dowódcy Garnizonu, apel pamięci i oddanie salwy honorowej, a także występ wojskowej orkiestry dętej oraz defilada.

O tej samej godzinie nastąpi wystawienie wartowników na posterunku honorowym przy pomniku na pl. Zwycięstwa.

UWAGA ! Dowódca 7 BOW zaprasza na Dzień Otwartych Koszar. W programie pokaz sprzętu wojskowego, pojazdów wojskowych i uzbrojenia. Przez cały czas czynny będzie punt informacyjno-promocyjny dot. naboru do Narodowych Sił Zbrojnych.

Po zakończeniu uroczystości w 7 BOW nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Żołnierza Polskiego (pl. Zwycięstwa) oraz w innych miejscach pamięci narodowej w Słupsku, tj.:

– na Cmentarzu Komunalnym przy:

  • Pomniku Pomordowanych Polaków (przez Prezydenta Miasta Słupska),

  • Pomniku Żołnierzy Radzieckich (przez Prezydenta Miasta Słupska),

  • Pomniku Aliantów (przez Prezydenta Miasta Słupska),

  • Krzyżu Katyńskim (przez Związek Sybiraków),

  • Krzyżu Wołyńskim (przez „Środowisko” 27. WDP AK).

– przy Obelisku przy ul. Kołłątaja (przez Polski Zw. Byłych Więźniów Polit. Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych),

– przy Obelisku Polskiego Państwa Podziemnego (przez Światowy Związek Żołnierzy AK),

– przy Tablicy Pamiątkowej (przy ul. Deotymy przez Stowarzyszenie Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę),

– przy Pomniku Powstańców Warszawskich (przez Związek Harcerstwa Polskiego).

PODZIEL SIĘ